İLETİŞİM

BLOG

KARİYER

ÇALIŞMA ALANLARI

EKİBİMİZ

HAKKIMIZDA

Form gönderiliyor...

Sunucu bir hatayla karşılaştı.

Form alındı.

HABER BÜLTENİ ÜYELİĞİ 

RANDEVU TALEP FORMU

Form gönderiliyor...

Form Alındı.

Form alındı.

BLOG

Eklenme Tarihi : 13 Temmuz 2017

Haber:

BAŞBAKAN YILDIRIM AÇIKLADI:

OHAL İnceleme Komisyonu 17 Temmuz’dan İtibaren Başvuruları Almaya Başlayacak

 

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna İlişkin Usul ve Esaslar” adlı Tebliğ 12/07/2017 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.

 

Söz konusu tebliğde, Komisyon’un görevleri, kimlerin başvuru yapabileceği, başvuru süresi, başvuru usulü, başvuru formu, Komisyon kararına karşı başvuru yolları, kurumlara yapılan başvuruların Komisyon’a intikal ettirilmesi gibi birçok konu ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Tebliğ’e göre Komisyona doğrudan başvuru yapılamaz. Bu şekilde yapılan başvurular hakkında herhangi bir işlem veya inceleme yapılmaz. Tebliğ’e göre başvurular, Komisyon tarafından oluşturulan https://ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr internet sitesinde yayımlanan ve Tebliğ’in ekinde yer alan ilgili başvuru formu doldurulup alınan çıktı imzalanmak suretiyle VALİLİKLERE veya EN SON GÖREV YAPILAN KURUMA varsa ekleriyle birlikte YAZILI OLARAK yapılır.

 

Tebliğ’e göre başvuru süreleri de şöyledir;

 

a) Komisyon tarafından başvuruların alınmaya başlanacağı tarihten önce yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle tesis edilen işlemler hakkında, başvuruların alınmaya başlanacağı tarihten itibaren,

 

b) Komisyon tarafından başvuruların alınmaya başlanacağı tarihten sonra yürürlüğe konulacak kanun hükmünde kararnamelerle tesis edilen işlemler hakkında ise ilgili kanun hükmünde kararnamenin Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren, “ALTMIŞ GÜN”dür.

 

Başvuru tarihi, valiliklere veya kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilir. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu veya hükümlü bulunan kişiler bakımından başvuru tarihi, kurum müdürlüğüne başvurunun yapıldığı tarihtir.

 

Başbakan Binali Yıldırım ise Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumunda yaptığı konuşmasında OHAL İnceleme Komisyonunun ne zaman göreve başlayacağını açıkladı; "Memuriyetten çıkarılanlarla ilgili itiraz yolunu açtık. OHAL'de memuriyetine son verilenler yargıya gidemiyordu. Komisyon, 17 Temmuz itibarıyla çalışmalarına başlıyor. Hazırlıkları bitti, dosya kabul etmeye başlayacak. 7 hakimden oluşuyor, 200'e yakın uzmanla çalışacak."

 

OHAL İnceleme Komisyonuna ilişkin BLOG yazımız için Tıklayınız.

“OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna İlişkin Usul ve Esaslar” adlı Tebliğ için Tıklayınız.

“OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başvuru Formu" için Tıklayınız.

OHAL İnceleme Komisyonu Başvuruları İçin İletişim Formu

Form gönderiliyor...

Başvurunuz elimize ulaştı.

Uzmanlarımız kısa bir değerlendirmenin ardından sizinle iletişime geçecektir.

Teşekkür Ederiz.

Başvurunuz elimize ulaştı.

Uzmanlarımız kısa bir değerlendirmenin ardından sizinle iletişime geçecektir.

Teşekkür Ederiz.

A: Büyükdere Cad.  Bentek Plaza No: 47 / 41-42-43-44  Şişli, İstanbul          P:           T: +90 212 909 19 52