İngiltere'de Banka Kredisi İle Ev Satın Alın

GAYRİMENKUL YATIRIMINDA YURTİÇİ İLE SINIRLI KALMAYIN!

İNGİLTERE’YE NE DERSİNİZ?

İngiltere’de bir evin fiyatını belirleyen en temel faktör ne büyüklüğü, ne de konforudur. Bir evin fiyatını belirleyen en temel faktör konumudur. Bugün kuzeyde üç odalı iki katlı bir evin fiyatı güneyde aynı koşullara sahip bir evin yarısı kadardır.

Ev satın alırken elbette ki pazarlık yapacaksınız. Ev sahibi fiyatı %5 indirecektir. Ancak en fazla %10 indirim yapabilir. Bu da paraya çok sıkışan ev sahipleri için geçerlidir. Genelde ev sahipleri pazarlık payını hesaba katarak bilerek fazladan fiyat söylemektedirler.

MORTGAGE: EV KREDİSİ

İngiltere’de ev sahibi olmak Türkiye’ye oranla çok daha kolaydır. İngiltere’de ev sahibi olmak isteyen pek çok kimse, kira ödemek yerine ev kredisi taksitlerini ödemeyi tercih etmektedir. Ev kredileri oldukça uzun vadeli krediler olduğu için kira ödemekle hemen hemen aynı rakama gelmektedir.

Ev kredileri genelde 25 yıllıktır ve bazen süreleri 35 yıla kadar uzatılabilir. İngiltere’de sağlam bir işte ve uzun süredir çalışıyorsanız ev kredisi almanız oldukça kolay olacaktır.

Türkiye’de ikamet eden ve çalışan herhangi bir TC Vatandaşı da İngiltere’de BUY TO LET yani “Kiralamak koşuluyla Ev satın alma” kredisi alabilir. Bunun için İngiltere’de ikamet etmeniz gerekmez. Bankalar satın aldığınız evin %75’i kadar size kredi verecektir. Sizin sadece ev bedelinin %25’ini ödemeniz yeterlidir. BUY TO LET kredisi ile aldığınız evi, banka kiraya verecektir. Kira geliriniz, sizin bankaya olan geri ödemenize yetecek düzeyde olacaktır. Bir başka deyişle evin bedelinin %25’ini ödeyerek ev sahibi olmuş olacaksınız çünkü evin kira geliri kredi borcunu ödeyecektir.

PEŞİNAT

Eğer İngiltere’de ikamet ediyorsanız, hiç peşinat ödemeden ev kredisi almak mümkündür. Özellikle ilk kez ev sahibi olanlara bu kolaylık tanınmaktadır. Ancak kredi kurumlarının çoğu %5’lik bir peşinat öngörmektedirler. Baz kurumlar %15’e kadar peşinat isteyebilmektedirler. Kurumların size vereceği maksimum ev kredisini hesaplamanın en kolay yolu, yıllık geliriniz üçle çarpmak ve buna eşinizin yıllık gelirini eklemektir.

SATIŞ AŞAMALARI

  1. Evler genelde Emlak acenteleri tarafından satılır. Öncelikle bir kaç emlak acentesi dolaşın ve uygun bir ev bulun.
  2. Ev için teklifinizi yapın. Teklifiniz kabul edilirse, bankadan MORTGAGE (Ev Kredisi) kullanacaksanız bankanızla konuşun. Eğer kredi kullanmadan peşin parayla alım yapacaksanız, o zaman kendinize bir avukat tutup işlemlere hemen başlayın. İngiltere’de ev satın almada Türkiye’deki gibi NOTER müessesi yoktur, onun yerine AVUKAT kullanılır. Avukat, evin durumunu, yasal sahibini, varsa borçlarını, inşa kalitesini vb. her şeyi öğrenecek ve size bildirecektir. Buna göre onay verirseniz avukatınız ödemeyi yapacak ve tapunuzu size teslim edecektir. Eğer banka kredisi kullanacaksanız işlemleriniz şu şekilde devam edecektir.
  3. Banka, kredi talebinizi kabul eder ise, satın almak istediğiniz eve bir uzman gönderip değer tespiti yaptırır. Tespit edilen değer üzerinden size en fazla %90 kredi verilir.
  4. Bankanın vereceği kredi miktarı size, avukatınıza ve emlak acentesine birer yazı şeklinde gider. Bu yazı banka taahhütnamesidir ve satın alma esnasında banka belirtilen rakamı ödeyeceğini taahhüt eder.
  5. Banka taahhüdünüzden sonra Avukatınız evin durumunu, yasal sahibini, varsa borçlarını, inşa kalitesini vb. her şeyi öğrenecek ve size bildirecektir. Buna göre onay verirseniz avukatınız bankadan taahhüt edilen paranın mal sahibine ödenmesini ister. Aynı şekilde, sizden de bankanın ödediği rakamın dışında kalan farkı, tapu harçları, belediye vergisi, avukatlık masrafı karşılıklarını talep eder. Bu ödemeden sonra ev artık sizindir.

Mortgage kredisi kullananlar için ev satın alma işlemi ortalama 10-12 hafta, peşin parayla satın almak isteyenler için ortalama 3-4 hafta sürmektedir.

Londra’da mülke yatırım yapmak isteyen başka bir ülkedenseniz işiniz kolay. İngiltere emlak merdivenine ayak uydurmak genellikle düşündüğünüzden daha basittir.

Paylaş: