KOLOMBİYA’DAKİ METAVERSE DURUŞMA: TÜRKİYE’DE UYGULANABİLİR Mİ?

KOLOMBİYA’DAKİ METAVERSE DURUŞMA:

TÜRKİYE’DE UYGULANABİLİR Mİ?

Kolombiya’da 15 Şubat tarihinde gerçekleşen bir davada Metaverse(sanal evren) duruşması uygulandı. Önemli olan nokta ise hukuk dünyasında Metaverse’nin yasal bir şekilde ilk kez uygulandığı dava olmasıdır.

Kolombiya’da 15 Şubat 2023 tarihinde Magdalena İdare Mahkemesi’nde iki aracın çarpışmasıyla ilgili bir trafik uyuşmazlığına ilişkin dava görüldü ve bu dava hukuk dünyasında bir ilk olarak metaverse (sanal evren duruşması) şeklinde tamamlandı.

  • DURUŞMA NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Adının ‘’second life’’ olduğu sanal mahkeme salonunda davanın katılımcıları,avukatları ve hakimler VR veya video(zoom,Google vs.) aracılığı ile birer avatar olarak duruşma düzenine göre yer almıştır. Yargıç Maria Victoria Quinones Triana ise davada siyah bir cüppe giymiş avatar haliyle sanal duruşmada yer almıştır.

  • DURUŞMA HAKKINDA,

Duruşma hiçbir şekilde aksamadan devam etmiş olması sanal gerçekliğin ve online platformların aslında toplumdaki yerini göstermiş olup bundan sonraki süreçte davaların yasal olarak online platformlar üzerinden sanal duruşma yoluyla görülebileceğine de somut olarak delil olmuştur.

Davaya ilişkin veriler bu şekilde olup metaverse duruşmasını Türkiye’deki hukuk dünyası   koşullarına göre değerlendirecek olursak,

  • TÜRKİYE’DE METAVERSE (SANAL EVREN) DURUŞMASI GERÇEKLEŞEBİLİR Mİ?

Günümüz hukuk dünyası açısından metaverse duruşmaları ileriye dönük yaygınlaşacağı       belirtilerini somut olarak gösterse de Türkiye hukuk dünyası açısından bu sistemin uygulanabilirliği söz konusu henüz değildir çünkü şu an için dahi e-duruşmalar ve SEGBİS bağlantı sorunları nedeniyle defalarca ertelenmektedir. Bu durum da yargılama sürecinin uzayarak müvekkiller açısından mağduriyetine yol açmaktadır.

Sebeplerinden bir diğeri ise, davalarda ön inceleme tutanağının imzalanmasında fiziki şart aranması duruşmaların sanal ortamda gerçekleşebilmesine olanak tanımıyor.

Bu gibi nedenlerden dolayı Türkiye’de yakın gelecekte metaverse (sanal evren) duruşmasının yaygınlaşabileceği esasen mümkün gözükmemektedir.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne üye olun!

Deniz UÇAKTÜRK

Kaynakça:

Paylaş: