Öğrencilere ÖTV Muafiyeti Nedir?

Öğrencilere ÖTV Muafiyeti Müjdesi

Ülkemizde mayıs ayında yapılan genel seçimlerde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olarak ön lisans ve lisans öğrencilerine, bir kereliğine mahsus olmak kaydıyla, cep telefonu ve bilgisayar alımlarında vergi muafiyeti getirileceği açıklamıştı. Bu yazımızda ise uygulanabilme ihtimali olan vergi muafiyeti açısından Özel Tüketim Vergisi’ni sizler için değerlendireceğiz.

Özel Tüketim Vergisi Nedir ?
Özel Tüketim Vergisi halk arasında yaygın olarak bilinen kısaltması ile ÖTV, günümüzdeki uygulanma şekline de binaen 4760 sayılı ‘Özel Tüketim Vergisi Kanunu’ adlı kanunda belirtilen belirli mal ya da ürünler üzerinden alınan tüketim vergisidir. Özel Tüketim Vergisi, tek aşamalı bir vergi olmakla birlikte belirli mal ya da ürünü ilk satın alan kişi üzerinden alınır. Bunun bir sonucu olarak da malın ya da ürünün el değiştirmesi durumunda bir daha ÖTV alınması söz konusu değildir.

Ötv Muafiyeti Nasıl Uygulanır ?

Özel Tüketim Vergisi’nin muafiyeti için ise 4760 sayılı Kanuna bakmamız gerekiyor. Bu kanunda ise ÖTV muafiyetinin gerçekleşmesi için -istisnalar dışında- 2 şart gerekmektedir:
Kanuna hüküm eklenmesi,
Kanunda değişiklik yapılması.
Bu şartların gerçekleşmesi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanır. Bunlara ek olarak ise daha önce ‘araçlarda ÖTV muafiyeti’ için çıkarılan yönetmelik ile Cumhurbaşkanına yetki verilmişti. Bir seçim beyannamesinde sunulan ‘vergi muafiyeti’ vaadinin yine aynı şekilde Cumhurbaşkanına verilen bir yetki ile de gerçekleşmesi mümkün kılınabilir.

Ülkemizde ilk olarak pandemi daha sonra yaşadığımız deprem felaketi ile uzaktan eğitimin gençlerin hayatındaki yeri yadsınamaz. Bunun doğal bir sonucu olarak ise bilgisayar ve buna erişim gücü olmayan gençler için ise telefon hem sosyal hem de bilimsel eğitimlerini geliştirebilmeleri için eğitim hayatının yeni zaruri ihtiyacı haline gelmiştir. Bu yüzden milyonlarca genci ilgilendiren bu muafiyetin yürürlüğe gireceği zaman ve sürecin nasıl işleyeceği gençler tarafından umutla beklenmektedir.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Melissa ÖZDEMİR 

https://www.mevzuat.gov.tr/

https://www.resmigazete.gov.tr/

Paylaş:
Index