Tinyhouselar’ın Hukuki Statüsü

Minik ev olarak dilimize çevrilen tatil bölgelerinde sıkça rastladığımız, deprem ile beraber daha çok rağbet gören tiny houseların tarlaya veya arsaya konulup konulamayacağı, konulduğunda yıkım tehlikesinin mevcut olup olmadığı, yasal çerçevesinin ne olduğunu öğrenerek siz de tiny house sahibi olabilirsiniz.

Tiny houselar, temelde tekerlekli ve tekerleksiz olarak tasarlanmaktadır. Tekerleksiz olanların hukuki statüsü daha netken tekerlekli olanlar her ne kadar hareket halinde olsalar da yıkım kararı alınmaması için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Tekerleksiz Tiny Houselar

Tekerleksiz olanlar, hareket halinde olmadıklarından İmar Kanunu açısından taşınmaz statüsünde yani bina olarak nitelendirilirler. Bu nedenle imarlı arazilerde kullanılabilirler. Çünkü araziye, beton üzerine sürekli ikamet edecek şekilde barınma amaçlı konulması imar kanunu bakımından evin yapı statüsünde kabul edilmesini gerektirmektedir.

Tekerlekli Tiny Houselar

Tekerlekli tiny houselar ise Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre “O sınıfı motorsuz araç” statüsünde sayılmaktadırlar. Bu nedenle motorlu taşıt vergisine de tabi değildirler ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre çekme karavan olarak kabul edilmektedirler. Hareketli olduklarından dolayı yapı olarak kabul edilmediklerinden imar izni olan arsaya ya da tarlaya konulabilmektedirler. Ancak bu durumda dahi diğer kanunlara ve arazinin durumuna göre hareket edilmelidir.

Her ne kadar tekerlekli bir tiny house sahibi olsanız da evinizi izinsiz şekilde tarım arazisine ya da arsanıza koydurmanız halinde ilgili kurumlar “yapı tatil tutanağı” düzenleyerek evleri mühürleyebilir ardından yıkım kararı aldırabilir. Evinizi geçici nitelikte değil de sürekli yerleşim yeri olarak kullanmak istiyorsanız olumsuz bir durumla karşılaşmamak için eviniz ister tekerlikli olsun ister olmasın ruhsat almalısınız. Örneğin, ev konulan araziye tuvalet yaptırmak orayı sabit bir yapı olarak kullandığınızı gösterir ve ruhsatınız yoksa bahsi geçen yıkım kararının aldırılmasına neden olabilmektedir.

Tebligat Adresi Sayılırlar mı?

Tebligat adresi, devlet kurumlarının bildirim yaptıkları adres olduğundan adres açık ve net olmalıdır. Yukarıda ifade edildiği üzere ilgili kuruluşlardan izin alınarak konulan tiny houselar, kapı numarasına sahipse tebligat adresi olarak kullanılabilmektedir. Ancak sabit bir konuma sahip olmayan hareketli tiny houselar için bu durum söz konusu değildir.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazıları takip etmek istiyorsanız yazılar ilk sizin e-postanıza düşsün, Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Ceren ÖZCAN

Paylaş: