Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir

Haksız yere trafik cezası aldığınızı düşünüyor ve bu cezaya nasıl itiraz edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Trafik Cezalarına Hangi Nedenler İle İtiraz Edilebilir?

İtiraz edilebilecek nedenler şunlardır;

  • Trafik cezasının kesilmesi sonrası kişiye 10 gün içinde tebligat yapılmalıdır. Bu sürede tebligat yapılmamışsa cezaya itiraz edilebilir. Yüz yüze kesilen cezalar anında tebliğ edilmiş sayılır.
  • Hiç kimse aynı hareketinden dolayı iki defa cezalandırılamaz. Bu sebeple aynı hareketinizden dolayı hakkınızda iki defa trafik cezası düzenlenirse, bir tanesine itiraz edebilirsiniz.
  • Ceza tespit tutanağında herhangi bir delile yer verilmemişse (fotoğraf, video vs..) cezaya itiraz edebilirsiniz.
  • Park yeri olmaması veya kısıtlı olması sebebiyle yanlış bir yere, yanlış şekilde park etmek zorunda kaldıysanız bu cezalara itiraz edebilirsiniz. Belediyenin otopark hizmeti sunmaması nedeniyle ceza yaptırımına uğramanız hakkaniyetli değildir.

İtiraz Etme Usulü Nedir?

Trafik cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde cezanın kesildiği yerde bulunan Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etmelisiniz. Bu itiraz, bir dilekçe ile yapılmalıdır. Özellikle bu itirazın bir avukat vasıtasıyla yapılması, hak kaybına uğramamak adına önem arz etmektedir..

Dilekçede uğradığınız hak ihlali anlatılmalıdır. Bu dilekçeye ek olarak trafik cezası yahut size tebliğ edilen tebligat, ehliyet, ruhsat, kimlik fotokopisi, cezayı ödediyseniz dekont sunulmalıdır.

Trafik cezalarına itirazda, itirazınızı delillendirmeniz, haklılığınızı ortaya koymanız bakımından çok önemlidir. Bu aşamada avukat tarafından hukuki yardım almanız önemlidir. İtiraz sonrasında mahkeme dosya üzerinden inceleme yapmakta ve ortalama 3-6 ay içinde kararını vermektedir.

Herhangi bir hak ihlaline uğramamak için muhakkak bir avukata danışmayı unutmayın! İyi günler ve sağlıklı sürüşler.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne üye olun!

Emre YILDIRIM

Kaynakça:

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5326.pdf

Paylaş: