Turuncu Halı (Orange Carpet) Vizesi Nedir?

Hollanda’da ekonomik çıkarları olan şirketler ve o şirketlerin çalışanlarına veya Hollanda’yı ticari amaçlarla ziyaret edecek olan iş adamlarına getirilen bir avantaj olan turuncu halı vizesi hem Türkiye’de hem Hollanda’da ticaret ile uğraşan şirketler için getirilmiş kolaylaştırılmış bir vize çeşididir.

Turuncu Halı Vizesi Kimler İçindir?

Turuncu halı vizesi esas olarak Hollanda’da mevcut veya gelecekteki ekonomik çıkarları olan şirketlerin çalışanları içindir. Hollanda menşeli kuruluş ya da şirketlerin şubeleri, Hollanda’daki bir kuruluş ya da şirketin kurucuları, Hollanda menşeli bir kuruluş ya da şirket ile en az iki yıl süreli iş birliği anlaşması olan Türk kuruluş ya da şirketleri ya da Hollanda menşeli kuruluş ya da şirketler ile son iki yıl içerisinde gerçekleştirilen işbirliğini belgeleyen Türk kuruluş ya da şirketlerinden biriyseniz Turuncu Halı Uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Turuncu Halı Vizesi Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?

Bu uygulamada vize almak için çok fazla belge göstermenize ve büyükelçilik ya da konsolosluğa şahsen başvurmanıza gerek yok. Üstelik vize başvurunuz öncelikli olarak değerlendirilir. Vize başvurusu ve gerekli belgeler bir kurye ya da posta görevlisi aracılığıyla iletilebilmektedir. Ayrıca beş yıla kadar olmak üzere ve çok girişli vize alabilirsiniz.

Turuncu Halı Uygulaması Uygunluk Kriteri

Şirket hakkında genel bilgi, seyahat süresinde doğacak tüm masrafların şirketin üstlendiğini belirten bir teminat yazısı, şirketin uygunluk kriterlerini sağladığına dair bir belge, Türkiye’deki ticaret sicil belgesi kaydı, altı ayda bir güncellenmesi gereken Hollanda’ya seyahat etmesi planlanan şirket çalışanlarının listesi ve niyet mektubunu imzalama yetkisine sahip kişinin imza örneği -imza örneği altı ayda bir yenilenmelidir- ile üzerinde yetkili kişinin imzasının bulunduğu, kişiye ait pasaport ya da kimlik kartının fotokopisiyle beraber antetli kağıtlara hazırlayacağınız yazıyı Büyükelçiliğe ya da Konsolosluğun onayına sunmanız gerekmektedir çünkü Turuncu Halı Uygulaması Elçilik ya da Konsolosluk onayına tabidir.

Şirketinizin başvurusu kabul edildiği takdirde; Hollanda’ya seyahat etmesini planladığınız çalışanlarınızın eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, 4.5 X 3.5 ölçülerinde bir adet fotoğraf, vize ücreti, bağlı bulundukları şirketten alacakları niyet mektubu- vizenin geçerliliği için talep edilen süre ve gerekçesi belirtilmelidir- ve sigorta başlangıç belgesini Büyükelçilik ya da Konsolosluğa vermeleri yeterli olacaktır.

Siz de bu şartları taşıyorsanız turuncu halı uygulaması ve getirdiği kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

Pelinsu Aleyna  YILDIZ

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

https://www.eagvs.com/hollanda/hollanda-turuncu-hali-vizesi https://www.mfa.gov.tr/hollanda_nin-isadamlarimiza-yonelik-_turuncu-hali_-uygulamasi-hakkinda-duyuru–24_12_2008.tr.mfa

Paylaş: