Teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birçok ahlaki kavramın anlamı ve etkisi de değişmiş oldu. Bu değişen kavramlardan biri de ‘’sadakat’’. 

Günümüzde sadakatsizliğin en çok boy gösterdiği yer sanal ortamdır. Arkadaşlık, tanışma, flört siteleri ve mesajlaşma uygulamalarının yaygınlaşmasıyla boşanma oranları epey artmıştır. 

Peki sanal ortamdaki sadakatsizlik zina olarak değerlendirilebilir mi?

Sadakatsizliğin ‘’zina’’ olarak değerlendirilebilmesi için sadakatsizliği gösteren kişinin cinsel bir ilişkide bulunması şarttır. Flört etme, sarılma, öpüşme, cinsel içerikli konuşmalar dahi zina olarak nitelendirilemez. Sanal zina olarak adlandırılan kavramlar her ne kadar sadakatsizce davranışlar da olsalar zina sayılmamaktadır. Hukuken zina sayılabilmesi için sadakatsizlik gösteren tarafın kusurlu olması gerekmektedir.

Sanal zina bir boşanma sebebidir ancak zinayla aynı değildir. Sanal zina, sadakat yükümlülüğünün ihlalidir. Bu evlilik birliğini temelinden sarsan bir durumdur ve boşanma sebebi olabilir. Evlilik kurumuna zarar verdiği için kusurlu taraf maddi ve manevi tazminat ödemekle yükümlüdür.

Zinanın varlığı ispat edilmelidir. Boşanma davasının açılması için olay öğrenildikten sonra 6 ay ve her türlü fiilin üzerinden 5 yıl geçmemesi gerekmektedir. Zinayı öğrendikten sonra affeden eş, artık zina yüzünden eşine dava açamaz.

Son olarak, kişinin ölüm tehlikesi ile sarhoşluk veren maddeleri başkası tarafından kullandırılıp bilincini kaybederek kurduğu ilişkileri de zina olarak adlandıramayacağımızı hatırlatalım.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun! 

https://www.mevzuat.gov.tr/

https://www.anayasa.gov.tr/tr/anasayfa/

https://karararama.yargitay.gov.tr/YargitayBilgiBankasiIstemciWeb/

Paylaş:
Index