Anonim Şirketlerde Avukat Bulundurma Zorunluluğu

Hangi Şirketler Zorunlu Olarak Avukat Bulundurulması Gerekir?

Avukatlık Kanunu’na göre esas sermayesi 250.000 TL ve daha fazla olan anonim şirketler ile 100 ve daha fazla ortağa sahip yapı kooperatiflerinin sözleşmeli avukat bulundurması zorunludur. Bu nedenle, bu kapsamda kalan şirketlerin baroya kayıtlı bir avukat veya bir avukatlık bürosu ile “avukatlık sözleşmesi” yapması gerekmektedir.

Peki Bu Zorunluluğa Uyulmamasının Yaptırımı Var Mıdır? 

Sözleşmeli avukat bulundurması zorunlu olan şirketlerin bu yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, Avukatlık Kanunu’na göre, Cumhuriyet Savcısı tarafından sözleşmeli avukat bulundurmadıkları her ay için sanayi sektöründe çalışan on altı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası kesilmektedir.

Para Cezasının Miktarı Ne Kadardır?

01.01.2023 döneminde uygulanan brüt asgari ücret tutarı 10.008,00-TL’dir. Bu kapsamda ödenecek olan aylık idari para cezası 20.016,00-TL olmaktadır. Yıllık ise bu tutar 240.192,00-TL’ye tekabül etmektedir.

Sonuç olarak, siz de avukat bulundurma zorunluluğu olan şirketlerden iseniz söz konusu yükümlülüğünüzü yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, idari para cezası ödemek durumunda kalabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan güncel hukuki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Pelinsu Aleyna YILDIZ

KAYNAKÇA:

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.1136.pdf

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/980921

Paylaş: