Uygulama Patenti Nasıl Alınır?

UYGULAMA PATENTİ NASIL ALINIR?

Küreselleşen ve git gide teknolojinin daha da fazla yaşantımıza girdiği bu çağda bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz üzere ülkemiz akıllı telefon kullanımında ilk sıralarda yer almakta. Bu durum yani akıllı telefon kullanımının artması ise mobil uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez birer parçası yapmakta. Peki bu uygulamalar sadece üretiliyor mu? Her isteyen direkt uygulamayı üretip kullanıma sunabiliyor mu?

Tabii ki hayır. Bu üretim sonrası nasıl diğer birçok kişisel emek gerektiren örneğin marka, bilgisayar yazılımı gibi şeylerin patentinin alınması gerekli ve lazımsa aynı şekilde bu üretilen ve geliştirilen uygulamaların da patentinin alınması gerekli ve zorunludur aksi halde bir bakmışsınız sizin aklınızdaki fikri bir başkası hayata geçirmiş ve böyle bir durumda da gerek maddi gerek manevi birçok olumsuz sonuçla baş başa kalmışsınız. Bu tarz bir durumun yaşanmaması için size bugün bu küreselleşen dünyada aklınıza gelen o uygulama fikrini hayata geçirmeden önce ve hayata geçirme aşamasında neler yapmanız gerektiğini yani kısacası uygulama için patent başvurusu nasıl yapılır, patent nereden ve nasıl alınır bunun hakkında birkaç bilgi vereceğim.

Öncelikle bir uygulama oluşturduğunuzda patentini almanız gerekecektir. Bu patente mobil uygulama patenti denir. Eğer zamanında bu geliştirdiğiniz uygulama için patent almazsanız gerek sponsor bulma konusunda gerek fikrinizin çalınması konusunda büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Uyarmakta fayda var. Şayet projenizi öncelikle Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden telif hakkı olarak koruyabilirsiniz ancak projeniz aynı zamanda mobil araçlarda, bilgisayarlarda yani donanımla da uygulanıyorsa tüm bu sistemi yazarak www.turkpatent.gov.tr adresine girip Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı’na Mobil Uygulama Patenti başvurusu yapabilirsiniz. Bunun yanında patent ofislerine giderek rehberlik alabilir veya bunun için direkt bu alanda uzmanlaşmış patent vekillerinden yardım alabilirsiniz.

Sizin de daha önce kimsenin aklına gelmemiş bir fikriniz mi var? Fikirlerinizi hayata geçirip uygulama haline getirmek mi istiyorsunuz?

Acele edin ve başvurunuzu yapın. Kim bilir belki birkaç dakika içinde geç kalmış bile olabilirsiniz. Bir an önce uygulamanızı hayata geçirmek ve bu süreci uzman kişilerle olabildiğince hızlı ve pratik şekilde halletmek için  bizimle iletişime geçin!

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Melisa Gizem AKTAŞ

Paylaş: