Araç Matrahında İndirim Güncellemesi ve Getirdiği Yenilikler

Hepimizin bildiği üzere küresel çapta yaşanan ekonomik zorlukların artması, çip krizi ve araç bulunurluğunun azalması her geçen gün araç fiyatlarını arttırmaya devam ediyor. Bu nedenle araç alma konusunda eğer bir beklentiniz varsa şu an tam sırası! Çünkü araç matrahında indirim güncellemesi yapıldı. Peki araç matrahı nedir?

Araç Matrahı Nedir ve Ne Gibi Değişiklikler Yapıldı?

Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın belirlenmesinde temel alınır ve bir gelirin üzerindeki giderler düşürülerek elde edilen tutar üzerinden hesaplanır. Bu şekilde matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir miktarı oluşturulur. Kısacası matrah dediğimiz kavram vergiye tabii tutar yani değerdir.Yeni değişiklik yapılan ÖTV matrahı ise ÖTV’nin üzerinden hesaplandığı tutardır.

Gelelim bu ÖTV matrah indiriminin getirilerine…

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var ki bu araç matrah indirimi sadece sıfır otomobilleri doğrudan etkileyecektir. Eğer ikinci el bir araç alma arzunuz varsa bu ÖTV araç matrah indirimi tam olarak beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir.

Bildiğiniz üzere matrah güncellemesinin yasal dayanağı Özel Tüketim Vergisi Kanunu m.12/2-c’dir. Bu madde hükmüne göre Cumhurbaşkanı bu oranları ve oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını üç katına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu dayanağa da dayanılarak 6417 sayılı CBK yayımlandı ve denildi ki ÖTV Kanunu (II) sayılı cetvelde yer alan motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyen otomobiller için ilk basamak yüzde 53,3 son basamak ise yüzde 40 oranında olacak şekilde değişiklik yapıldı.

Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 kW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm³’ü geçmeyen otomobiller için ise değişiklik oranı yüzde 66 ile yüzde 75 oranında yapıldı.

Kısacası CBK ile yapılan ÖTV araç matrah indirimi sonucunda eğer sıfırdan araç alma düşünceniz varsa ve almayı düşündüğünüz araç fiyatı çok yüksek değilse şu an almanın tam sırası. Fakat eğer almayı düşündüğünüz aracın piyasa satış fiyatı 595 bin TL ve üzeri ise bu araçlarda herhangi bir matrah indirimi güncellemesi veya değişiklik olmayacak. Dolayısıyla mutlaka bir araç sahibi olmak istiyorum diyenlerdenseniz ve çok lüks bir araç istemiyorsanız bu karar tam da sizin için!

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki  yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bültenine abone olun!                                                                                                       

Melisa Gizem AKTAŞ

Kaynakça:

https://www.yargitay.gov.tr/

https://www.mevzuat.gov.tr/

https://www.anayasa.gov.tr/tr/anasayfa/

Paylaş: