2023 Asgari Ücret Zammı

Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret, işçilere ödenmesi gereken yasal minimum ücret demektir. İş sektörü fark etmeksizin tüm işçileri kapsar. Asgari ücret yasal olarak belirlendiği için işveren, çalışanlara bu ücretin altında maaş veremez.

Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Temel ihtiyaçların güncel piyasa değerleri göz önüne alınarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. Temel ihtiyaç harcamaları arasında konut, ulaşım ve gıda ön plandadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde komisyon toplanır ve yapılan toplantı sonrasında alınan karar bildirilir. Karar Resmi Gazete’de yayımlanır ve yayımlanma tarihi göz önünde bulunarak uygulamaya konulur. Komisyon tarafından belirlenen asgari ücret tutarı üzerinden saat başı ücret hesaplaması yapılır ve bu doğrultuda minimum maaş düzenlemeleri hesaplanır. Yapılan maaş düzenlemesi sadece 4857 Sayılı İş Kanunu’na tabi olan çalışanları kapsamaz, tüm iş sektörlerindeki çalışanlar için uygulanır. Eklemek gerekir ki asgari ücret en fazla 2 yılda bir zorunlu olarak güncellenir.

2023 Asgari Ücret Kaç TL’dir?

2023 asgari ücreti 2022 aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmiştir. Açıklanan net asgari ücret 8.506 TL olmuştur. Brüt tutarı ise 10.008 TL olarak belirlenmiştir. 2022 yılının Ocak ayında 4.253,40 TL iken, Temmuz ayında 5.500,35 TL idi.  Bu da demek oluyorki yeni asgari ücret 2022 yılının Ocak ayına kıyasla %100, Temmuz ayına göre ise % 54 oranında arttırılmıştır. 2023 asgari kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber Ocak 2023 tarihinden itibaren uygulanmasına geçilecek.

Şevval İŞCAN

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun.

Paylaş: