Blokzinciri ilk ortaya çıktığında kimse bu kadar büyümesini beklemiyordu. Blokzincir, artık kripto paralardan çok daha fazlası. Basit bir tanım ile blokzincir, dijital kayıtları merkezi olmayan bir şekilde depolamak için kullanılan veri yöntemidir. Bu demektir ki hiçbir merkezi otorite bu sistemlerin işlemlerine erişemez. Blokzincirinin sağladığı bu veri depolama görevi sayesinde kullanım alanı gün geçtikçe çeşitlenmekte. 

Fikri Mülkiyetin Korunumu

Blokzincirin günümüzde kullanımının yaygınlaştığı alanlardan biri de fikri mülkiyettir. Bunun sebebi, blokzincirinin değiştirilemez yapıya sahip olması. Blokzincirine kaydedilen verilerin değiştirilmesi, ağa dahil olan tüm blokların değiştirilmesi anlamına gelir. Mevcut bilgisayarların gücü, böylesine bir değişiklik yapmaya yetmez. Peki, bu kadar güçlü bir değiştirilemezlik sayesinde fikri mülkiyetlerin korunması mümkün olabilir mi?

Bu soruya cevap evettir. Blokzincir ile kaydedilen sahiplik geçmişi sayesinde telif hakları ve fikri mülkiyet savunması yapılır.

Blokzincir, mülkiyet takibinin kolay bir şekilde yapılmasına izin verir. Böylece, sahipliğe karşı gelebilecek herhangi bir itirazda, delil oluşturmak kolay olur.

Ayrıca, blokzincir ile patent alımı yapabilir ve ticari markalar da kurabilirsiniz. Yapılan bu işlemlerin başvurularının tarihleri de aynı şekilde blokzincir üzerinden görüntülenebilir. Tüm bu verileri, blokzincir teknolojisiyle depolamak, uluslararası bir saklama imkânı sağlar.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, blokzincirinin içinde halihazırda var olan bir uygulamadır. Uygun koşulların sağlanması ile beraber blokta depolanan bilgilerin erişimine izin çıkar. Bu işlevle özellikle fikri mülkiyete ulaşmak isteyen kullanıcılar, dijital imza karşılığında lisans elde eder. Hatta fikri mülkiyet sahibi, çalışmalarına bu tür bir erişimi reddedebilir. Bu işlemler farklı ofisler ziyaret edilmeden otomatik şekilde yapılabilecektir. Böylece zamandan tasarruf sağlanırken bir yandan da fikri mülkiyetin güvenliği de arttırılmış olur.

Bütün bunların yanında, akıllı sözleşmeler sayesinde fikri mülkiyeti kullanan kişilerden telif ücreti de toplanabilir.

Fikri Mülkiyetinizi Blokzincir ile Koruyacaksanız;

Fikri mülkiyet verilerinizi blokzinciri kullanarak saklamaya karar verirseniz eğer bir fikri mülkiyet avukatına danışmakta fayda vardır. Avukatlar sizlere çalışmalarınızı en iyi nasıl koruyabileceğinizin yolunu gösterecektir. Bunun yanında, avukatlar, olası bir sahiplik itirazında, dava sürecinde ve kanıt toplamada rehber olabilir. 

Berra Öztürk

Kaynakça:

https://www.iotforall.com/blockchain-intellectual-property-iot 

https://originstamp.com/blog/blockchain-and-intellectual-property-rights-protection-technology/ 

Paylaş: