Siz de sosyal medya paylaşımlarının beklenmedik sonuçlara yol açmasından korkup yazıp yazıp silenlerdenseniz okumaya devam edin bu yazımız sizin için ve belki de bu yazıyı okumak alacağınız en doğru karar olacak.

Hepimizin bildiği üzere küreselleşen dünyada her geçen gün sosyal medya hayatımızda daha fazla yer almakta ve bu yoğun sosyal medya kullanımına bağlı paylaşımların oranı da artmakta. Bu durum ise işçinin paylaşımlarının işçi ve işveren arasındaki ilişkileri etkilememesini neredeyse imkansız bir hale getirdi.

 İşçilerin de sosyal birer varlık olmasının sonucu duygu ve hislerini birbirlerine aktarma isteği karşımıza sosyal medya paylaşımlarının bir kısmının işverenler, iş yerleriyle alakalı düşünceler barındırması şeklinde çıkıyor ve bu sosyal medya paylaşımları beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bu ihtimal de işçilerin aklına paylaşımlarım yüzünden aniden işimden olur muyum sorusunu getiriyor.

Fakat işçilerin düşüncelerini özgürce ifade etme hakları sınırsız mıdır? Her işçi, işvereni veya iş ortamıyla alakalı ifade özgürlüğüne dayanarak istediği paylaşımı yapabilir mi? İşveren ise iş akdini her paylaşıma dayanarak feshedebilir mi? 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ NE KADAR KORUYUCU?

İnsanların en doğal haklarından biri de duygu, düşünce ve hislerini ifade etmesini sağlayan ifade özgürlüğüdür. Fakat ifade özgürlüğü işçiye, işverene veya iş ortamına ya da diğer işçilere herhangi bir hakaret, aşağılama keza iş yeri sırlarını içeren sosyal medya paylaşımı yapıp bu durumu da ifade özgürlüğü adı altında meşrulaştırma imkanı vermez. Bu hakkın amacını aşmak olur. 

PEKİ HER PAYLAŞIM BİZİ BEKLENMEDİK SONUÇLARA SÜRÜKLER Mİ? 

Herkes belirli sınırlar çerçevesinde ifade özgürlüğüne sahiptir ve bu durum iş akdinin feshinin son çare olması ilkesiyle birleşince işçilere sosyal medya paylaşımlarında geniş alan ve özgürlük tanıma kapısına çıkmaktadır. Fakat bu tür paylaşımlar nedeniyle gerçekleşebilecek beklenmedik sonuçların haklılığı konusunda sosyal medya paylaşımının  amacı, bağlamı, işçinin eylemleri ve üslubu belirleyicidir. Dolayısıyla her paylaşım bu kapsama dahil değildir.

Eğer sizler de bu tarz beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalırsanız deneyimli ve uzman avukatlarımızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun! 

Melisa Gizem Aktaş

Paylaş: