Deprem Vizesi Nedir?

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından bazı Avrupa ülkeleri, depremde mağdur olan kişiler için kolaylaştırılmış vize uygulamasını devreye sokmak için çalışmalara başladığını duyurdu. Her ne kadar İsviçre, Belçika gibi ülkeler “kolaylaştırılmış” vize prosedüründen bahsetse de, uygulamada en gerçekçi prosedür Almanya tarafından yürütülmektedir. Bu yazımızda Almanya’nın depremde mağdur olan kişiler için uyguladığı kolaylaştırılmış vize prosedüründen bahsedeceğiz.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen prosedüre göre depremden etkilenen vatandaşlarımızın belirli şartları sağladıkları takdirde Almanya’ya normalden çok daha hızlı ve basit bir şekilde vize alabilmeleri mümkün olmuştur. Buna göre, depremden bizzat etkilenmişseniz, yani evsiz kalma riskiniz veya depremden kaynaklanan bir yaralanma sonucu tedavi olmanız gerekmişse, bir Alman vatandaşı veya Almanya’da kalıcı oturma iznine sahip bir kişi ile 1. veya 2. dereceden akraba iseniz, Almanya’daki akrabanız, İkamet Yasası’nın 66.-68. Maddeleri uyarınca bir taahhütname sunduysa, deprem anında depremden etkilenen illerden birinde ikamet etmiş iseniz bu vizeye başvurmanız mümkündür. Önemle altını çizmek gerekir ki bu şartların tümünün birlikte sağlanması gerekmektedir. Almanca veya İngilizce dil şartı aranmamaktadır. Yanına gitmek istediğiniz yakınlarınızın oradaki giderlerinizi karşılamayı taahhüt etmesi gerekmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu vize 3 aylık bir süre için verilmektedir.

Bir diğer önemli husus olarak, başvuruların Almanya Konsolosluğu’na değil Almanya’nın resmi hizmet sağlayıcısı olan iData’ya yapılması gerekmektedir. Başvurular, önceden randevu almak gerekmeksizin, mesai saatleri içerisinde yapılabilir. Başvuru üzerinden vize başvuru ücreti alınmamaktadır, ancak iData’nın kendi hizmet bedeli olan yaklaşık 33 Euronun ödenmesi gerekmektedir . Ayrıca başvurunun alınabilmesi için tüm evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Vize başvurusunda geçici pasaport kullanılabilmektedir. Ancak başvuru yapılabilmesi için mutlaka bir pasaporta ihtiyaç vardır. Dışişleri Bakanlığı pasaportu bulunmayan depremde mağdur olan kişilere hızlı bir şekilde pasaport çıkarılacağını taahhüt etmiştir. Alman ve Türk kaynaklardan aktarılan bilgilere göre eksiksiz yapılan başvuruların 5 gün gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanabileceğini iletmiştir.

Bu vize türünün dışında, Berlin’de eşi veya reşit olmayan çocuğu yaşayan depremde mağdur olan kişiler için ayrı bir kolaylaştırılmış vize türü bulunmaktadır.

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından bazı Avrupa ülkeleri, depremzedelere özel olarak kolaylaştırılmış vize uygulaması kararı verdi. Kararı, en efektif ve hızlı uygulamaya geçiren ülke olan Almanya’nın prosedürüne bu yazımızda yer verdik. Diğer Avrupa ülkelerindeki prosedür ile ilgili bir gelişme olması halinde blog yazılarımızda yer verilecektir.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Irmak AKMAN

KAYNAKÇA:

https://www.mevzuat.gov.tr/

Paylaş: