Karayolu Taşımacılığnda Evcil Hayvanların Taşınması

Karayolu Taşımacılığında Evcil Hayvanlar

Evcil bir hayvana sahipseniz muhtemelen yaptığınız yolculuklarda birtakım zorluklarla karşılaşmışsınızdır. Örneğin evcil hayvanınızı yanınızda taşımak istemişsinizdir ancak yetkililer tarafından buna izin verilmemiş olabilir.

Peki gerçekten de evcil hayvanlarla beraber yolculuk yapılamaz mı?

Hukuktaki İlgili Düzenlemeler

Hukukumuzda bu konuyla ilgili hükme Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yer verilmekteydi. Söz konusu hükme göre evcil hayvanların karayolu taşımacılığında bagajda yolculuk yapabilmesi mümkündü ve evcil hayvanlar sahipleri ile yolculuk yapamıyorlardı. Daha sonrasında bu konuda birçok sorunun gündeme gelmesiyle beraber Ulaştırma Bakanlığı bu yönetmelikte birtakım değişiklikler yaptı. Değişikliğe göre ise artık aşı karnesine sahip kediler, tehlike arz etmeyen köpekler, kuş gibi evcil hayvanlar özel kafesleri kilitli olmak şartıyla kişilerin kucağında veya koltuğunun önünde yolculuk yapabilecekler. Gerekli olan durumlarda da yolcusuz şekilde evcil hayvanların taşınabileceği özel seferler de düzenlenebilecek.

Otobüste Evcil Hayvanlarla Seyahat Etmenin Şartları

Kedi ve köpeğin evcil olması gereklidir.

-Kedi ve köpekler en fazla 8 kilogram ağırlığında olmalıdır.

-Düzenleme her cins kedi ve köpek için geçerli değildir.

-Aşı karnesine sahip olmak zorunludur.

-Evcil hayvanların kafes içine koyulması zorunludur.

-Evcil hayvanları için ayrıca koltuk satın almak isteyen yolcu bunu sadece yanındaki koltuk için isteyebilir.

İBB Bu Durumla İlgili Özel Bir Düzenleme Yaptı

Bu değişiklikten sonra 4 Ekim 2022 Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda önemli bir karara imza attı. Karara göre toplu taşıma araçlarında (metro, otobüs, vapur) rehber ve 5 kilogramdan az olan köpekler ve kediler gün boyunca, 5 kilogramdan fazla olan köpekler ise 7.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatleri haricinde yolculuk yapabilecekler. Yolculuğun tek şartı köpeklerin ağızlık ve tasma takması, kedilerin ise özel çantasında taşınması olarak belirlendi. Ayrıca bu statüden sadece köpekler ve kediler değil evcil kuş türleri de kafesleri olduğu sürece günün her saatinde yararlanabilecek.

Sonuç olarak evcil hayvanlar yaşamın her anında ve alanında bizimle beraberler. Zira onlar da insanlar gibi can taşıdıklarından belli şartlarda insanlarla aynı haklara sahip olarak yolculuk yapabilmelidirler. Yukarıda bahsedilen düzenlemeler de bu duruma pozitif katkı sağlamış olmakta ve evcil hayvanların artık belirli koşullarda sahipleri ile yolculuk yapabilmelerinin mümkün olduğunu kanıtlamaktadır.

Nisanur CEBECİ

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Paylaş: