Digital Cüzdan Mevzuat

Dijital (Mobil) Cüzdanlar ve Hakkında Hukuki Düzenleme

E-cüzdan olarak da bilinen dijital cüzdanlar aslında dünyada ve ülkemizde uzun süredir kullanılmaktaydı. Yaşamın birçok alanında bizleri dijitalleşmeye yönelten Covid-19 salgını ile dijital cüzdanlar tüketici tarafından daha da fazla kullanılmaya başlandı. Covid-19 salgının yanı sıra, çeşitli sektörlerde blokzincir teknolojisinin kullanımının artışı da dijital cüzdanların yaygınlaşmasını etkilemiştir.

Dijital Cüzdan Nedir?

Dijital cüzdanlar, banka ve kredi kartlarının kullanıcıları tarafından güvenli bir şekilde tek bir yerde saklanabildiği yazılım tabanlı sistemdir. Kart sahipleri kart bilgilerini diledikleri zaman sisteme ekleyebildiği gibi sistemden çıkarabilir, güncelleyebilir veya iptal edebilir. Bu sistem sadece ödeme yapmak için kullanılmaz, aynı zamanda dijital bilet ve indirim kuponlarının da saklanabilir. Kullanıcılar, dijital cüzdanlar sayesinde online satın alma işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilir.

Dijital cüzdanların başlıca kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • İnternet üzerinden alışveriş yapmak
  • Akıllı telefonlar veya bilgisayar üzerinden para depolama ve işlem yapmak
  • Bankaların mobil uygulamaları
  • Kripto para birimleri kullanmak (Kripto Cüzdanlar)

 Dijital Cüzdanlar Nasıl Çalışır?

Biyometrik şifreler aracılığı ile hesap ve kart bilgileri dijital cüzdanlarda saklanır. Bir dijital cüzdanda kullanıcısı farklı bankalardan sahip olduğu kartlarını tanımlayabilir. Sadece internet üzerindeki alışverişlerde değil, fiziksel alışverişlerde de dijital cüzdanlardan faydalanmak mümkün.

Dijital Cüzdan ile İşlem Yapma Yöntemleri:

  • QR Kod: Cihaz kamerasına kodun okutulması ile kullanılır.
  • NFC: İki cihaz arası bağlantı sağlanarak kullanılan bir temassız ödeme yöntemidir.
  • Manyetik Güvenli İletişim: Cihazların kartlardaki manyetik şeridi taklit edip bir sinyal yayarak ödeme gerçekleştirmesi.

Dijital Cüzdanlar Hakkında Hukuki Düzenleme

Dijital cüzdanlarla ilgili ortaya çıkan en önemli hukuki mesele, güvenlik problemidir. Dijital cüzdan kullanıcıları olanlar bu ortamlarda kişisel verilerini depolamaktadır. Bu sebeple kişisel verilerin güvenli olarak saklanıp saklanmadığı ve verilerin işlenmesi meselesi çok büyük önem arz etmektedir. Dijital cüzdan sağlayıcılarına burada 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunma Kanunu uyarınca veri sorumlusu sıfatıyla gelen yükümlülüklere uymak zorundadır. Herhangi bir verinin kanuna uygunsuz bir biçimde kullanılması, dijital cüzdan sağlayıcısına karşı bir hukuki süreç başlatılmasına sebep olabilir.

İzlenecbilecek Hukuki Yol

Dijital cüzdanlar halihazırda gelişmekte olan bir alan olduğu için siber saldırılara karşı tamamen güvenlikli değildir. Kişisel Verilerin Korunması Kanununda veri güvenliğine ilişkin tedbirler bulunmaktadır fakat bu dijital cüzdanların ve buradaki kişisel verilerin bu düzenlemeler ile ne kadar korunduğu net değildir. Henüz yeni bir mevzuat çalışması yapılmadığı için dijital cüzdana olabilecek bir siber saldırıda ne tür bir hukuki süreç izleneceği konusunda mutlaka bir avukata danışılmalıdır.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki  yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bültenine abone olun!

Berra Öztürk

Kaynakça:

https://www.yapikredi.com.tr/blog/surdurulebilirlik/finansal-okuryazarlik/detay/dijital-cuzdan-nedir-nasil-kullanilir

https://www.isbank.com.tr/blog/dijital-cuzdan-nedir-ne-ise-yarar

https://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=64dffff8-623a-4e92-b1a9-d442d228c4ea

Paylaş: