Karşılıksız Çek Suçu

KARŞILIKSIZ ÇEK SUÇU VE CEZAİ YAPTIRIMI

Eğer siz de çek kullanıyorsanız dikkat düzenlediğiniz bu çek sizi adli para cezasından tutun hapse dahi götürebilir. Bununla kalmayıp uzun vadede de çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına da maruz kalabilirsiniz. Şayet özellikle bir tacirseniz ve tacir çeki kullanıyorsanız bu durum size çok daha büyük zararlar verecektir.

Karşılıksız çek düzenleme suçu Çek Kanununda yer almaktadır. Bu suç hakkında birkaç bilgi verecek olursak bildiğiniz gibi bir kambiyo senedi kabul edilen çek, görüldüğünde ödenir. Bunun anlamı çek üzerinde yazan tarihte ilgilinin bankaya bu çeki ibraz etmesi ve bankanın da ilgili hesapta çek karşılığı bir ücret olması durumunda bu ücretin çek elinde olan kişiye ödenmesi ile son bulur. Fakat bazı durumlarda bankaya çek ibraz edildiğinde çeki yazan ve ilgiliye veren kişinin banka hesabında çek karşılığı meblağın hiç olmadığı veya yeterli çek miktarını karşılamadığı görülebilir. Bu suç, şikayete tabii bir suçtur. Dolayısıyla bu suç nedeniyle çekin bankaya ibraz edilmesi sonucunda karşılığı bankada bulunmayan çeki elinde tutan kişi şikayette bulunarak hakkını arama yoluna gidecektir. Fakat bu şikayet süresi de sınırsız değildir. Şikayet süresi çekin bankaya ibraz edildiği günden itibaren 3 aydır.

Bankaya gidildiğinde çeki karşılıksız çıkan kişinin şikayeti üzerine muhatap banka görevlisi çekin arka yüzüne kanunda sayılan bilgileri de ekleyerek imzalayacaktır. Fakat sadece bu yeterli olmayacak hamilin de ilgili çeki imzalaması gerekecektir. Hamil imzalamaz ise karşılıksızdır işlemi yapılamayacaktır. İmzalandığı takdirde artık bu suç oluşmuş kabul edilecektir ve bu durum hamilin elindeki çeki ona veren şahıs adına iç açıcı sonuçlar doğurmayacaktır. Bu suçun yaptırımı olarak faile 1500 gün adli para cezası verilmesi söz konusu olacaktır. Keza yine kişinin çek hesabı açması yasaklanabilir veya var olan elindeki tüm boş çeklerin iadesi istenebilir hale gelinecektir. Bu durum ise özellikle bir tacirseniz size ve işlerinize büyük ket vuracaktır.

Sizin de bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmamanız adına dikkatli olmanızı ve bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda en kısa sürede alanında uzman avukatlarımıza başvurmanızı önermekteyiz.

Melisa Gizem AKTAŞ

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin Çitil Haber Bültenine abone olun.

Paylaş: