KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kısa Çalışma Ödeneğinin süresi 22/04/2021 tarih ve 3910 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile 1/04/2021 – 30/06/2021 tarihlerini kapsayacak şekilde 3 ay daha uzatılmıştır. 

Kısa çalışma ödeneğini devam ettirmek isteyen işverenlerin dikkat etmesi gereken hususlar ;

Çalışma-İş Kurumu il Müdürlüğü -İlçe Hizmet Merkezi

Öncelikle bağlı bulunduğunuz Çalışma-İş Kurumu il Müdürlüğü ve İlçe Hizmet Merkezinden işveren olarak tarafınıza atanan iş ve meslek danışmanı tarafından iskur.gov.tr uzantılı mail adresinden işveren olarak bildirmiş olduğunuz mail adresine gelen mailleri takip ediniz.

İş-Meslek Danışmanına Mail Gönderilmesi

Daha sonra Kısa Çalışma Ödeneğinden halihazırda faydalanan çalışanlarınız varsa kısa çalışma oranına göre çalışma saatlerinizi belirterek  iş ve meslek danışmanınıza 3 aylık kısmı kapsayacak şekilde iletmeniz gerekmektedir.

Bu şekilde iş ve meslek danışmanınızdan gelen mailin takip edilmemesi ve çalışanlarınızın kısa çalışma oranlarının paylaşılmaması halinde çalışanlarınıza kısa çalışma ödeneği kapsamında ödemeye yapılamayacaktır.

Ödemelerin Yapılması

Bununla birlikte kısa çalıma ödeneği ile ilgili uzatma kararının henüz yeni olması nedeniyle Nisan ayı ödemelerinde gecikme olacağı da beklenmektedir. Bu nedenle gecikmelere karşı hazırlıklı olunması tavsiye edilmektedir.

İlgili düzenleme ve İlgili Linkler

Kısa Çalışma Ödeneğinin süresi 22/04/2021 tarih ve 3910 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile 1/04/2021 – 30/06/2021 tarihlerini kapsayacak şekilde 3 ay uzatma kararının tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/20.5.3910.pdf

Ayrıca kısa çalışma başvurusu, gerekli belgeler ve sıkça sorulan sorulara  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi

Paylaş:
Index