Kripto Para Yönetmeliği

Türkiye’de kripto paraların düzenlenmesine yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özellikle Kripto para piyasalarına artan ilgili ile birlikte günlük al-sat yaparak para kazanmaya çalışanlar, kripto parayı alıp yıllar sonra değerlenecek diye cüzdanında tutanlar, herhangi bir sebebe bağlı olmasa da spekülatif hareket olacağı beklentisiyle alım yapan yatırımcılar her geçen gün hacimleri artırıyor. Kripto para piyasasında yaşanan bu gelişmelerin ardından Resmi Gazete’de kripto paralara dair yönetmelik yayınlanmıştır.

ÖDEME VE ELEKTRONİK PARA KURULUŞLARI

Yönetmelikle, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılamayacak.

DÜZENLEME GEREKÇELERİ

Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi gerekçeler düzenlemeyi zorunlu kılmıştır.

İlgili düzenlemenin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

Yönetmeliğin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kripto para ve elektronik ödeme sistemleri ile ilgili diğer düzenlemelere buradan ulaşılabilir.

Bize danışmak için lütfen iletişim kurun.

Paylaş: