Konut Kira Artışındaki Son Değişiklikler

Konut kira artış oranındaki son değişiklikler gündemi oldukça meşgul eden konulardan biridir. Hem ev sahiplerini hem de kiracıları yakından ilgilendirmektedir. İlgili kanun değişikliği 11.06.2022 ve 01.07.2023 tarihleri arasını kapsamaktadır.

Konut Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Konut kira artış oranı, her yıl değişen enflasyon oranı ve ekonomik koşullara uygun olarak belirlenmektedir. Bu oran kira sözleşmelerinde belirlenebileceği gibi kira sözleşmesinde herhangi bir kira artış oranı belirlenmemesi durumunda bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla belirlenir. Bizim de yazımızın konusunu oluşturan son düzenleme ile Türk Borçlar Kanunu’ndaki kira artış oranı sınırı 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacaktır.

Konut Kira Artış Oranı Hesaplamada Son Değişiklikler Nelerdir?

Konut kira artış oranı son düzenleme ile bir önceki yılın kira bedelinin en fazla %25’i olacak şekilde değiştirilmiştir. Bu kapsamda örnek vermek gerekirse bir önceki yıl kirası 10.000,00-TL olan bir evin kirası en fazla 2.500,00-TL arttırılabilecektir. Bu düzenleme yalnızca konut kiraları için geçerli olacak şekilde düzenlenmiş olup işyeri kira artış oranı için herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Konut Kira Artış Oranındaki Son Değişiklikler Kimleri Kapsamaktadır?

Yapılan düzenleme 11.06.2022 ve 01.07.2023 tarihleri arasında uygulanacaktır. Dolayısıyla, söz konusu tarihler arasında konut kira sözleşmesini yenileyecek olanlar, konut kira artışlarını %25 oranıyla sınırlı tutmak zorundadır. Bu kapsamda kira bedeline, bir önceki yılın kira bedelinin %25’inden fazla artış yapılması hukuken geçersiz olacaktır. Aksinden de anlaşılacağı üzere bir önceki yılın kira bedelinin %25’inden az yapılan artışlar bakımından herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Kübra Nur SAĞDIÇ

KAYNAKÇA:

https://www.yargitay.gov.tr/

https://www.mevzuat.gov.tr/

https://www.ieko.org.tr/

Paylaş: