Kürtaj Yasal mı?

KÜRTAJ YASAL MIDIR?

Kürtaj Nedir ?

Kürtaj Fransızca kazımak anlamına gelir. Tıbbi terim olan kürtaj, vücudun boşlukları içinde bulunan hasta ya da zararlı sayılan dokuları alma işlemidir. Kürtaj gebeliğin sona erdirilmesi için yapılan bir tıbbi işlemdir. Hamilelikte rahim içerisindeki ceninin tıbbi müdahale ile alınması ile gerçekleşir.

Kürtaj Yasal Mıdır?

Önlem alınsa da öngörülmeyen ya da istenmeyen bir gebelik durumu söz konusu olabilir. Kürtaj hakkı kadının en doğal haklarından birisidir. Kadınlar kürtaj hakkını kullanarak tıbbi olarak hamileliklerine son verebilir. Günümüz Türkiye’sinde kürtaj yasaldır ancak kürtaj uygulamasının yapılabilmesi belirli sınırlar içerisinde mümkündür.

Peki Kürtaj Uygulaması Ne Zaman Yapılabilir?

Hamileliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı sürece istek üzerine kürtaj uygulamasında bulunulabilir. Ancak tıbbı gerekçeler olmaksızın on haftadan sonra kürtaj yaptırılması Türk Ceza Kanununda suç olarak tanımlanmıştır. Ancak kadın mağduru olduğu bir suç sonucu hamile kalmışsa kadının rızası olması şartıyla yirmi haftadan fazla olmamak kaydıyla kürtaj yapılabilir. Bu durumda kişiye ceza verilmemektedir ancak bunun için hamileliğin uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Hamilelik süresi on haftadan fazla ise ancak bu hamilelik annenin sağlığını tehlikeye atıyorsa ya da doğacak çocuk ile onu takip eden sonraki nesiller için ağır sakatlık durumuna neden olacağı hallerde kürtaj uygulaması yapılabilir. Bunlara ek olarak kürtaj uygulaması, bu durumların varlığı halinde doğum ve kadın hastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif elde edilen bulgulara dayanan gerekçeli raporları ile yapılır. Kürtaj uygulaması yapılacak kişi evli ise mutlaka eşinin rızası alınmalı, kişi reşit değilse velisinin izni alınmalıdır.

 

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

 

Pelinsu Aleyna YILDIZ 

Kaynakça :

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/621643 https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.2827.pdf https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5237.pdf

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCrtaj

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCrtaj

https://languages.oup.com/google-dictionary-tr/

Paylaş: