MARKA

Marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlar. Marka kapsamına birçok şey girebilir; sözcükler, sayılar, harfler, şekiller, kombinasyonlar ve daha birçok şey.

“İşletmemi kurdum, işlerim yolunda gidiyor ama karşıma benim markamı kullanan bir işletme çıktı. Ne yapacağımı bilmiyorum.” diyorsanız bu yazı sizin için yazılmış demektir!

Marka tecavüzü ne demektir?

Marka tecavüzü kısaca, size ait olan yani tescilli olan markanızın veya ayırt edilemeyecek kadar benzerinin izniniz olmadan üçüncü bir kişi tarafından kullanılmasıdır.

Marka Hakkıma Tecavüz Edildi, Başvuracağım Hukuki Yollar Nelerdir?

Markanızın tanınırlığından ve yapmış olduğunuz reklamlardan faydalanmak isteyen deyim yerindeyse ‘hazıra konmak isteyen’ işletmelerin markanızı kullandığını fark ettiğinizde marka hakkınıza tecavüz edildiği için gerek hukuk davası gerek ceza davası açabilirsiniz.

Ceza Davası

Marka hakkına tecavüz, suç niteliği taşımakta olup markanızı kullanan kişilere karşı suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Suç duyurusu sonucunda markanızı kullandığı tespit edilen kişilere karşı 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilir. Hatta Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunmanız durumunda taklit marka kullanımında bulunan ve marka hakkınıza tecavüz eden üçüncü kişinin ürünlerine dava sonuçlanana kadar el konulabilir.

Hukuk Davası

Maddi Tazminat Davası: Marka hakkı sahibi olarak markanızı kullanan üçüncü kişiye karşı maddi tazminat davası açabilir zararınızı tazmin edebilirsiniz. Maddi tazminat talebinde bulunmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Marka hakkınıza tecavüz eden üçüncü kişinin elde ettiği maddi kazanç,
  • Marka hakkınıza tecavüz eden kişinin rekabeti olmasaydı, elde edeceğiniz muhtemel kazanç
  • Marka hakkına tecavüz eden üçüncü kişinin bu hakkı bir lisans sözleşmesi ile hukuka uygun şekilde kullanmış olsaydı size ödemesi gereken lisans bedeli.

Seçimlik haklardan olup sizin için en doğru olan yolu beraber bulmamız için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Manevi Tazminat Davası: Markanızın üçüncü bir kişinin kullanımından dolayı dış dünyada, daha doğru bir ifadeyle bulunduğunuz piyasada yaratmış olduğunuz olumlu imajı zarar görebilir. İşte bu durumlarda imaj zedelenmesinden dolayı manevi tazmin gerekmekte olup bu zararın karşılanması konusunda hakimin geniş takdir yetkisi bulunmaktadır. Bu nedenle talepte bulunurken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Seçilecek en doğru yolu beraber belirlememiz için bizlerle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak: www.mevzuat.gov.tr, dergipark.org.tr, blog.lexpera.com.tr

Paylaş: