Merkezi Hekim Randevu Sisteminden Randevu Alıp Gitmeyenlerin Durumu

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı MHRS üzerinden randevu alıp randevusuna gitmeyen kişiler konusunda harekete geçti. Hepimizin bildiği ve mutlaka en az 1 kere denk geldiği üzere ülkemizde randevu bulmak genel olarak çok zor. Bunun yanında birçok insanın randevu aldığı fakat randevu bulabilmesine rağmen gitmediği görülüyor. Bu durum ise hem yoğunluğa sebep oluyor hem de bununla kalmayıp aslında birçok insanı mağdur statüsüne de sokuyor ve insanlar sürekli ek randevu arıyor.

Sağlık Bakanlığı ise bu duruma bir çözüm öngördü ve geçtiğimiz günlerde dendi ki kişi, oluşturduğu randevuya gitmeyeceği halde önceden randevusunu iptal etmezse 15 gün aynı bölümden randevu alamayacak. Dolayısıyla bu yaptırımla karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin randevu saatine kadar iptal işlemini gerçekleştirmesi gerekecek. Bu yaptırım karşısında 2022’de 17 milyon randevu alınmasına rağmen sadece 10 milyon muayene gerçekleşirken 2023’de bu oranın da artması bekleniyor.

Bu yaptırımın ise aktif olarak uygulanmaya başlandığını ise Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın sosyal medya hesabından yaptığı duyuru sonucunda söyleyebiliriz. Kendisi daha önce nüfus müdürlüklerinde başlayan bu uygulamanın açık bir şekilde başladığını belirten bir paylaşımda bulundu geçtiğimiz günlerde.

Kanaatimce bu uygulama ülkemiz adına sağlık alanında çok faydalı olacak bir adım. Çünkü bu durumu keza ben de birçok kez tecrübe ettim. Defalarca talep oluşturmak ve beklemek zorunda kaldım ki benim hastalığımın bir acelesi yoktu fakat birçok hasta özellikle yaşlı insanları, hele ki enflasyonun tüm dünyayı kasıp kavurduğu bu dönemde özel hastanelere de yığınla para ödeme imkanı olmayan insanları düşündükçe bu yaptırımın gayet orantılı ve yerinde olduğunu düşünmekteyim.

Sonuçta bir toplum içerisinde yaşıyorsak sadece kendimizi değil diğer insanları da düşünmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Ayrıca randevuya gidilemeyeceği en az 1 saat önceden istisnai durumlar olmadığı sürece hayatın olağan akışında genelde belli olur. Bu nedenle de eğer o randevuya yetişilemeyecek veya gidilemeyecekse 1 dakika içerisinde MHRS üzerinden randevunun iptali işleminin kimseyi zorlayacak bir işlem olduğunu da düşünmemekteyim.

Melisa Gizem AKTAŞ

Kaynakça:

https://www.ensonhaber.com/gundem/mhrsden-randevu-alip-gitmeyince-ne-olur-hastane-randevusu-alip-gitmeyince-para-kesiliyor-mu

https://www.hurriyet.com.tr/bilgi/mhrsden-randevu-alip-gitmeyenler-icin-harekete-gecildi-hastane-randevusuna-gitmeyen-15-gun-randevu-alamayacak-42192512

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

 

Paylaş: