Motorlu Taşıtlar Vergisi Oranları 2023

Geçtiğimiz günlerde MTV denen motorlu taşıtlar vergisinde uygulanacak olan yeniden değerleme oranı konusunda Cumhurbaşkanının %50 indirim yapma yetkisini kullanması üzerine yeni yılda MTV %122,9 yerine 61,5 oranında artacak dendi. Bu artışla birlikte en düşük MTV 219 TL olurken en yüksek MTV oranı 101.153 TL olarak hesaplandı.

Peki MTV Nedir ve Ne Zaman Ödenir?

MTV, her yıl araç sahiplerinden alınan bir vergi türüdür. Araç yaşı, koltuk sayısı, doğaya saldığı emisyon oranına göre farklılık gösterir. Bu MTV olarak kısaltılan ilgili verginin yılda 2 defa ilk taksiti ocak ikincisi temmuzda olacak şekilde ödenmesi gerekiyor ve bu MTV ödemeleri, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden 02:00 ile 22:00 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılabiliyor. Fakat sadece bununla sınırlı değil. MTV ödemeleri alternatif olarak anlaşmalı bankaların İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılığından da yapılabiliyor. Ayrıca PTT ve Vergi dairesinden de ödeme yapmak mümkün. Şunu da belirtmekte var şayet siz gününde MTV denen vergiyi ödemediğiniz takdirde her ay yüzde 1.4 oranında gecikme faizi işleniyor. Bu nedenle gerekli tarihleri takip ederek gününde ödeme yapmanız daha faydalı olacaktır. Bunun yanında geçmiş yıllara dair bir sorgu yapmak isterseniz de internet üzerinden kolaylıkla yapabilir ve herhangi bir borcunu olması durumunda  GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığıyla anlaşmalı olan tüm bankaların veznelerinden, internet şubelerinden nakit veya kredi kartı ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu MTV belirlenirken arabanın matrahına bakılıyor. Örneğin matrahı 221.000 TL olan ve 2001-2500 cc olan 1-3 yaş aralığında bir aracın sahibinin ödemesi gereken MTV güncel durumda şu an 16.967 lira oldu yapılan değişiklik ile.

Burada şunu da belirtmek gerekir ki arabaların yaşı, matrahı gibi etkenlerin yanında tescil tarihi de önem arz etmektedir. 01.01.2018 sonrası tescil ile sonrası tescil fark yaratacaktır. Örneğin yukarıda belirttiğimiz örnekte tescil 01.01.2018 sonrasında ise bu ücret ödenecektir.

Motosiklet MTV oranlarında da değişikliğe gidildiği için örneğin son duruma birkaç örnek vermek gerekirse 100-250cc 1-3 yaş arası 395 TL, 4-6 yaş arası 297 TL olarak belirlenmiştir. Bakıldığında motosiklet MTV ücretlerinin otomobil fiyatlarından daha uygun olduğu gözle görülebilir.

Son olarak ilgili kararı okumak isteyenler adına Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ekliyorum.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/12/20221221-2.pdf

Melisa Gizem AKTAŞ 

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Paylaş: