Ses Kaydı Boşanma Davasında Kanıt Olarak Kullanılabilir Mi?

İzinsiz Alınan Ses Kaydı Boşanma Davalarında Kanıt Olarak Kullanılabilir Mi?

Karı ve kocanın sağ oldukları durumda evlenmeyi sona erdirdikleri hal boşanma halidir. Boşanma, eşler hayattayken, kanunda öngörülen bir sebebe dayanarak, birinin açacağı dava sonucunda evlilik birliğine hakim kararı ile sona verilmesidir. Bazı hallerde taraflardan biri daha kusurludur.

Peki bu kusuru kanıtlamak için izinsiz ses kaydı alınabilir mi?

Türk Ceza Kanunu madde 133 uyarınca tarafların rızasının bulunmadan ses kaydı almak suç teşkil etmektedir. Bu kanunun özüne baktığımızda kişisel verilerin korunmasını ve özel hayatın gizliliğini hesaba katabiliriz. Fakat eşler arasında özel hayat diğer insanlara nazaran çok daha dar kavramdadır. Bu yüzden eşlerin telefonlarına bakması, delil elde etmesi suç teşkil etmemektedir.

Evlilik Türk toplumunda çok önemli bir yere sahiptir. Türk geleneklerinde de eşlerin anlaşması çok önemlidir. Eski Türk toplumlarında kadınlara çok değer verilmektedir. Bu önemli müesseseyi bazı insanlar kötü kullanabiliyor. Bu yüzden Yargıtay eşlerden birinin evliliğe uymayan davranışlarını görürse bunu kanıtlayacak başka bir yol bulamazsa hukuka aykırı kabul edilen ses kaydı bu olaylara özel suç teşkil etmemektedir. Bu yüzden Yargıtay boşanma davasında da eşinin rızası olmadan alınan ses kaydını delil olarak saymıştır. Yargıtayın kararlarına baktığımız zaman güvenlik güçlerinin ulaşmasının imkansız olduğu, delil almanın zorlaştığı zamanlar rızasız alınan ses kaydının delil olarak kullanılmasını hukuka aykırı bulmamıştır.

Sonuç olarak evliliğin verdiği önemden dolayı eşlerin boşanma davasında delili bulmakta zorlandıkları durumlarda rızasız ses kaydının alınmasını hukuka uygun bulmuştur. Ek olarak Yargıtay, eşinden şüphelenen kişi, eşinin telefonuna casus programı indirerek ses kaydını almasını da hukuka aykırı bulmamıştır.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

https://www.mevzuat.gov.tr/

www.anayasa.gov.tr

https://karararama.yargitay.gov.tr/

Muhammed Mustafa TELLAL

Paylaş: