Sosyal medya kullanımın gün geçtikçe artması, kimlik hırsızlıklarının da artmasına neden oldu. Artık kimlik hırsızlıkları olağan dışı karşılanmıyor. Bunun sebeplerinin en temeli kimlik hırsızlığı için profesyonel olmanın gerekmemesi. Artık amatör kişiler bile, kendi kötü niyetli amaçlarına yönelik olarak insanların kimliklerini çalmakta. İşte bu yüzden kimlik hırsızlığı normal bir suç halini aldı.

Kimlik Hırsızlığı Nedir?

Sosyal medya kimlik hırsızlığı bir dijital dolandırıcılık suçudur. En yaygın hali, başka bir kişinin resim ve kişisel bilgilerini rızası olmadan elde etmektir. Bu veriler elde edildikten sonra ise sahte hesap açıp kişinin taklit edilmesidir. Açılan sahte hesapla işlenen tüm suçlar, kimlik hırsızlığının kapsamındadır.

Bu bilgileri kimlik hırsızları ne zaman elde edebilir?

  • Toplu alanlarda kredi kartı ile işlem yapılırken bir kimlik hırsızı bilgilerinizi kaydedebilir.
  • Spam olarak düşen e-postalara cevap vermekle veya gelen linklere tıklamakla. Aynı şekilde sosyal medya hesaplarınıza mesaj olarak gelen linklere tıklamakla verileriniz elde edilebilir.  
  • Sosyal medya platformlarında durum güncellemeleri yapmakla. Bu tür bilgiler konumunuzu 3. kişilerle paylaşmanız anlamına gelir.

Kişisel veriler elde edildikten sonra kimlik hırsızları ne yapabilir? 

Kişisel verilerin kapsamına kredi kartı bilgileri, ev adresi bilgileri, motorlu taşıt plakası gibi birçok bilgi girer. Bu bilgileri elde eden kimlik hırsızları: 

  • Bankaya adınıza yeni kart veya kredi başvurusu yapabilir,
  • İnternet siteleri üzerinden sizin adınıza alışveriş yapabilir,
  • Nefret suçu işleyebilir, 
  • En önemlisi ise size ait bilgileri ele geçirdikten sonra kayıp belgesine başvurup yeni bir nüfus belgesi için başvuruda bulunabilir. Ayrıca bunlar gibi birçok suçu, sizi taklit ederek işleyebilir hâle gelir.

 Kimlik Hırsızlığına Karşı Hukuki Yol

Siber suçların çoğu, şikâyete bağlı suçlardır. Devlet bu suçları kendiliğinden tespit edip ceza vermez. Mağdurun şikâyeti ile ceza takibatı başlar. Sizin de sosyal medyada kimlik hırsızlığı mağduru olmanız durumunda, faillerin tespiti ve cezalandırmaları için en yakın Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne şikâyette bulunmalısınız. Eğer bu şube civarınızda yoksa herhangi bir karakolda da Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet dilekçesi verebilirsiniz. Sosyal medya kimlik hırsızlığı kişilik haklarına bir saldırı da teşkil ettiğinden, sizi taklit eden hesaba mahkeme kararıyla erişim engeli getirtmek de mümkündür. Siber suçlar uzlaştırmaya tabi suçlardır. Bu sebeple failin saptanması durumunda dava açılmadan önce bir uzlaşmacı size ulaşacaktır. Failin yapmaya razı olduğu maddi veya manevi telafi teklifi varsa bunu size iletecektir. Bu hukuki süreçten sizin en kârlı şekilde ayrılabilmeniz için bir avukata danışmakta fayda vardır.

Berra Öztürk

Kaynakça:

https://www.justice.gov/criminal-fraud/identity-theft/identity-theft-and-identity-fraud 

https://www.kararara.com/haber/genel-haberler/kimlik-hirsizligina-giris/index.html 

https://www.stratejikanaliz.com/kimlik-hirsizligi-nedir-kimlik-hirsizligina-karsi-alinacak-onlemler-nelerdir/ 

Paylaş: