TURSAB Hakkında Herşey

Eğer siz de Türkiye’de bir seyahat acentası kurmayı düşünüyorsanız bu yazımız tam da size göre. Öncelikle bir seyahat acentası faaliyeti sergilemek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ticari kuruluşlara verilen seyahat acentası işletme belgesi denen belge için bir başvuruda bulunmalısınız. Bu başvurunun ardından size ilgili Bakanlık tarafından onay verilmesi halinde en geç 30 gün içinde gerekli belgeleri de alarak TÜRSAB’a başvurunuzu yapabilirsiniz. Yapılan değerlendirme sonrasından herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde sizden son olarak bir Birliğe kayıt nedeniyle “ üye kayıt ücreti “ ve “yıllık aidat ücreti “ istenecektir. TÜRSAB’ın görüşünü ilgili Bakanlığa bildirmesi üzerine Bakanlık tarafından “Seyahat Acentası İşletme Belgesi” düzenlenir ve TÜRSAB’a bildirilir. Bu düzenlenen belge Bakanlık tarafından başvurucu ilgiliye teslim edilmek üzere bağlı bulunduğu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gönderilir.

Şunu da belirtelim eğer üye acentaları öğrenmek istiyorsanız bu ilgili “https://www.tursab.org.tr/acenta-arama “  adresine girerek ad, belge numarası veya web site adresiyle sorgulama yapabilirsiniz.

Sağlık Turizmi  Acentası Nedir?

1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na göre kurulmuş TÜRSAB’a kayıtlı SEYAHAT ACENTASIDIR, Uluslararası Sağlık Turizmi Ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmelik’e göre Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ ARACI KURULUŞUDUR.

Özetle Uluslararası hasta ile Türkiye’deki sağlık kuruluşları arasında aracılık faaliyeti yürüten özel yetkilendirilmiş turizm acentalarıdır.

Nasıl Kurulur?

Sağlık turizmi acentalığı yapmak isteyen bir şirketin öncelikle 1618 Sayılı Yasa uyarınca işletme belgesi sahibi A grubu seyahat acentası olarak TURSAB’a kayıt olması gerekir. Ardından Uluslararası Sağlık Turizmi Aracı Kuruluşu Yetki Belgesi almak için Sağlık Turizmi Yönetmeliği EK-2’deki şartları yerine getirip sağlık turizmi yetki belgesi için İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurması gerekir.

Son olarak yazımı kısaca TÜRSAB seçimleri hakkında bilgi vererek noktalamak istiyorum.

TÜRSAB Seçimleri Nedir?

1618 Sayılı Kanun’un 34’üncü maddesinin 1’inci fıkrasının A bendinde 7193 Sayılı Kanunla yapılan değişiklik uyarınca; TÜRSAB olağan genel kurulu 3 (üç) yılda bir yapılacak olup yönetim, denetim ve disiplin kurulları aynı süre ile görev yapmak üzere seçilir dendi.

En son Genel Kurul Toplantısı 26 Kasım 2022 Cumartesi günü; TÜRSAB Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulları seçimleri ise 27 Kasım 2022 Pazar günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, 09.00- 17.00 saatleri arasında yapıldı ve bu seçimler sonucunda 27 Kasım 2022 tarihinde TÜRSAB’ın resmi sitesinde verilere göre Başkanlık yarışını 2302 oy alarak yeniden Firuz B. Bağlıkaya kazanmıştır denmiştir. Kısacası bu demektir ki önümüzdeki 3 yıl içerisinde Firuz B. Bağlıkaya başkan sıfatını koruyacaktır.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!        

Melisa Gizem Aktaş

Kaynakça:

https://www.mevzuat.gov.tr/

https://shgmturizmdb.saglik.gov.tr/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sa%C4%9Fl%C4%B1k_turizmi

Paylaş: