Vergi Borçlarına Yapılandırma Düzenlemesi

Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından  kabul edilmesiyle  düzenlemenin detayları ve başvuru tarihi merak konusu oldu. Düzenlemeden çoğunlukla “vergi affı” şeklinde bahsedilmesi ise “Vergi borçları tamamen siliniyor mu?” “Hangi borçları kapsıyor?”  sorularını beraberinde getirdi. Düzenlemenin detayları ise şu şekilde:

2 Bin TL Altı Vergi Borçları Tamamen Siliniyor!

Düzenlemeye göre 2 bin liranın altındaki vergi borçlarının, bir kereye mahsus olarak tamamen silinmesi öngörülüyor. Bu tutarın üstündeki vergi borçları ve diğer bazı kamu alacakları ise yapılandırılacak. Yapılandırma için 31 Aralık 2022 tarihi önem taşıyor, bu tarihten önceki borçlar, yapılandırma kapsamında olacak. 2 bin lirayı aşan borçlar için gecikme zamlarının ve kamu alacaklarına ilişkin bazı cezaların silinmesi şeklinde bir yapılandırma yapılması öngörülüyor. Yapılandırma yapıldıktan sonra idare tarafından belirlenecek ödeme tutarı için  ise uzun vadeli taksit imkanı sunulacak. Bu vadenin 48 aya kadar uzatılabilmesi mümkün olacak. Borçlarını peşin olarak ödemek isteyenlere ise ek bir indirim kolaylığı sağlanacak.

Yapılandırma Kapsamına Hangi Borçlar Giriyor?

Düzenleme 31 Aralık 2022 tarihinden önceki;

– Gümrük vergileri dahil tüm vergi borçları,

– İdari ve Adli para cezaları,

– Trafik cezaları ve ödenmemiş  otoyol ve köprü ücretleri,

– Sigorta primleri,

– Belediyeye ödenen elektrik, su, emlak vergisi borçları,

– KYK kredi borçları,

– Nüfus ve askerlik cezaları,

ve bu borçların faiz,  gecikme zammı ve cezalarını kapsıyor.

Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Başvuruların 30 Nisan 2023 tarihine kadar yapılandırılacak borcun ilgili olduğu idareye yapılması planlanıyor. Meclisten geçen teklifin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla başvuruların açılması bekleniyor. Yapılandırma başvurusu yapılabilmesi için ilgili borç ile ilgili idareye karşı dava açılmamış olması gerekmektedir. Eğer yapılandırılacak borca ilişkin açılmış veya devam eden bir dava var ise davadan vazgeçilmesi koşulu ile yapılandırmaya başvuru yapılabilecektir.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Sude AKBALIK

Kaynakça:

https://www.mevzuat.gov.tr

https://www.tbmm.gov.tr/Haber/Detay?Id=565dd95c-3a4f-4606-9789-018607a690ca

Paylaş: