Yeni Açılan Hukuk Fakülteleri

1/5/2021 tarih 31471 sayılı resmi gazetede yayımlanan 3940 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hukuk Fakültesi kurulmuştur.

HUKUK FAKÜLTESİ SAYISI

En son açılan hukuk fakülteleri ile birlikte hukuk fakültesi sayısı 140’a yükseldi. 

AVUKAT SAYISI

TBB’nin 2020 yılı kayıtlarına göre Avukat sayısı yaklaşık olarak 150.000 civarındadır.

HAKİM VE SAVCI SAYISI

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun 2020 yılı kayıtlarına göre 14.131 Hakim ve 6588 Savcı olmak üzere toplam 20719 Hakim ve Savcı bulunmaktadır.

(Adli-İdari,BİM,BAM-Danıştay, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi)

YARGININ KURUCU UNSURLARI

Yargının kurucu unsurları olan avukat, hakim ve savcı arasında bir çok konuda olduğu gibi nicelik bakımından da denge sağlanamamış olduğu görünmektedir. Bu dengenin sağlanması adliyenin giriş kapısından başlar ve  meslek sınavlarına kadar eşitlik sağlanarak olur. 

AKADEMİSYEN KADRO

Yeni açılan hukuk fakültelerinde ve mevcut hukuk fakültelerinde akademisyen kadro ve bu kadroların nitelik yönünden yetersizliği herkes tarafından bilinmekte olup, maalesef akademik kadro olmadığı için nitelikli mezunlar verme ihtimali çok zor görünmektedir.

SONUÇ 

Hukuk fakültelerinin kontrolsüz bir şekilde açılması yargıyı zarar vermektedir. Aslolan avukatın, hakimin ve savcının niceliklerinin değil niteliklerinin artırılmasıdır. 

Kaynaklar

Paylaş: