Yeni Evim Kampanyası Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ortak şekilde hayata geçirdiği “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyası ile artık orta gelirli vatandaşlar da ev sahibi olacak.

Ülkemizin 81 ilinde geçerliliği olan kampanya kapsamında vatandaşlara ödemede kolaylık ve düşük faizli kredi sağlanmaktadır. İlk aşamada 100 bin ailenin birinci el yeni ev sahibi olması amaçlanmaktadır. Kampanya kapsamına dahil olabilecek evlerin tümü yeni ve deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş güvenli konutlardır. Dolayısıyla ikinci el konutlar kampanyaya dahil değildir.

Kampanya Kapsamında Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Hangi Kolaylıklar Sağlanacak?

Hane halkının toplam geliriyle orantılı ödeme yapmayı sağlayan kampanya bünyesinde satın alımın ilk üç yılında devlet desteğiyle ödeme kolaylığı sağlanıyor. 15 yıl vadeli olacak şekilde, yüzde 0.69’dan başlayan vade farkı, yüzde 10 peşinat ve hane halkının gelirinin yüzde 40’ını aşmayacak şekilde uygulanacak taksit oranı kolaylıklar arasındadır. Fiyatı 2 milyon TL’yi aşmayan konutlar için yüzde 0.69, 2-4 milyon TL arası konutlar için yüzde 0.79 ve 4-5 milyon TL arasındaki konutlar için yüzde 0.89 faiz oranı uygulanmaktadır. Lakin konut fiyatının asgari olarak yüzde 10’u peşin ödenme şartı ile dileyen vatandaşların bu oranı daha da yükseltme imkanı tanınmaktadır. Bunlara ek olarak projeyi gerçekleştiren bakanlıklar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu ve değerleme kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı bir komisyon konutların süreç boyunca haksız fiyat artışının önüne geçmek için faaliyet gösterecek.

Bu Kampanyadan Kimler Faydalanabilir?

18 yaşını doldurmuş, üzerine herhangi bir konut olmayan ve son bir yıl içerisinde konut satın almak istediği ilde konut satışı yapmamış orta gelirli tüm Türk vatandaşları bu projenin hedef kitlesidir. Bu kampanya ile alınan konutlar, beş yıl boyunca satılamayacak olup içerisinde en az bir yıl ikamet edilecektir.

  1. ve 2. Bölge olarak nitelendirilen İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla’da ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar son bir yıl içerisinde orada ikamet etmiş olmalıdır. 

Kampanyadan Nasıl Faydalanılır?

Vatandaşların satın almak istedikleri evi kendisinin bulması, sonrasında banka veya katılım bankalarına başvuruda bulunup konutun ve başvuruyu yapan kişinin projeye uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Uygun olma halinde banka satın alım için kişiye uygun kredi tahsis eder.

Bu proje ile hem vatandaşlara ev sahibi olma aşamasında kolaylık sağlama hem de başta gayrimenkul sektörü olmak üzere 250 sektörde canlandırma yapmak hedefleniyor.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Gonca HUSEYNZADE

Kaynakça:

https://yenievimkampanyasi.com.tr

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/yeni-evim-kampanyasina-basvurular-basladi/2788792

Paylaş: