Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaştı

Almanya’da Bakanlar Kurulu Alman Vatandaşlığına geçişi kolaylaştıran yasa tasarısına onay verdi. Bu tasarıyı Berlin’de, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faecer tanıttı. Uzun süredir Alman Hükümetinin gündeminde olan tasarı, ülkeye göç eden göçmenlerin uyum sürecini kolaylaştırmayı ve ülkeye vasıflı işçi kazandırmayı amaç ediniyor. “Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu” isimli bu tasarı yabancıların vatandaşlığa kabulünü kolaylaştırmada daha önceki gibi sadece sınırlı ülke vatandaşlarına kalmayacak ve her kişiye yönelik olacak.

Önceden vatandaşlık şartlarından biri olan, 8 yıl boyunca Almanya’da yasal olarak zorunlu ikamet süresi 5 yıla indirilecek. Uyum sürecinde sosyal ve ekonomik olarak üstün başarı sağlayanlarda ise bu süre 3 yıla düşürülecek. 5 yıl boyunca ülkedeki yasal ikametini tamamlayan ebeveynlerin Almanya’da doğan çocukları vatandaşlığı otomatik olarak alabilecek. Ayrıca bu çocuklar ebeveynlerinin de vatandaşlığını koruyarak “çifte vatandaşlık” hakkına da erişebilecekler. Bu yasa tasarısından önce yine, 8 yıl boyunca yasal ikamet eden ebeveynlerin çocuğu Alman vatandaşlığını kazanırken yabancı statüsündeki anne ve babasının da vatandaşlığına sahip oluyordu. Ancak 18 ile 23 yaşları arasında bu kişilere çifte vatandaşlıklardan birini seçme çağrısı yapılıyordu. 23 yaşları dolana kadar seçme kararını vermezlerse Alman vatandaşlığını kaybediyorlardı. Bu yasa tasarısıyla “çifte vatandaşlık” konusundaki bu sorun da çözülmüş olacak.

Ayrıca 67 yaş üstü göçmen kökenlere de Alman vatandaşlığını almada yazılı Almanca sınavı vermeleri zorunluluğu kalkacak, sadece sözlü görüşme yeterli olacak. Yasanın bu hükmünün, ilk kuşak Türkler’in vatandaşlığa geçişişi kolaylaştırmayı amaçladığı düşünülüyor.

Diğer taraftan ise Alman Anayasası’na aykırı davrananların; yani ırkçı, yabancı düşmanı, çok eşli olanların ve kadın-erkek eşitliğine aykırı davrananlar vatandaşlığa alınmayacağı belirtildi. Tasarıda belirtilene göre Alman vatandaşlığına geçeceklere belgeleri, Alman sembollerinin kullanıldığı bir törenle verilecek.

Vatandaşlığa geçişi kolaylaştıran bu tasarının amacının, geçmişte Almanya’nın “çifte vatandaşlık” yasası için düşünülen ön yargılı ve ayrımcı duruşunu değiştirmek olduğu düşünülüyor. Göçmenlerin kimliklerinden vazgeçmelerini önlemeyi ve ülkenin refahı için çalışan insanlara vatandaşlık kazandırmayı amaçlayan bu tasarı, bundan sonra ise Federal Parlamento ve daha sonrasında Eyaletler Meclisi’nin onayından geçip muhtemelen 2024 Temmuz ayında yasallaşacak.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne üye olun!

Şavkın Sıla KEREM

Kaynakça:

https://tr.euronews.com/2023/08/23/alman-hukumeti-cifte-vatandaslik-hakkini-kolaylastiran-yasa-tasarisini-onayladi

https://www.almanyakonsoloslugu.com/almanya-vatandaslik-islemleri

Paylaş: