Deprem Altında Kalan Araçlar

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi olumsuz etkileyen depremde can kayıplarımız en büyük üzüntümüz olurken depremzedelerin aklındaki bir soru işareti de enkaz altında kalmış araçlarının durumunun ne olacağı. Bu yazımızda deprem gibi afetler sonucunda araçlarda meydana gelen zararların kim tarafından ve nasıl karşılanacağı konusunu ele alacağız.

Aralık 2022 TÜİK verilerine göre depremden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye, Adana, Malatya, Elazığ illerimizdeki kayıtlı araç sayısı 3,2 milyon.

Enkaz Altında Kalan Araçların Hasarı ‘‘Kasko’’ Kapsamında Karşılanmaktadır.

‘‘Kasko (Kara taşıtları sigortası)’’; bir aracın kaza, yanma, çalınma, deprem, sel, heyelan veya dolu gibi doğal afetler sonucu hasar alması gibi çok sayıda riske karşı araç sahibinin korunmasını sağlar. Deprem nedeniyle pert haline gelen araçların zararı bu aracın piyasa rayiç bedeli ne ise kasko yaptırdığınız şirket tarafından sizlere karşılanacaktır. Yine deprem nedeniyle kısmi hasar almış araçlarda eksper raporu doğrultusunda hasar tespiti yapılarak kasko yaptırdığınız şirket tarafından araç tamir ettirilip sahibine teslim edilecektir.

Deprem nedeniyle aracı zarar gören kişinin ‘‘kasko (kara taşıtları sigortası)’’ yoksa zararı kendisi karşılayacaktır. Trafik sigortasının aksine kaza ya da arıza durumlarında acil yardım hizmetleri sunan kasko sigortası; yol yardım, ambulans ve çekici desteği gibi ihtiyaçları da karşılar. Kasko, trafik sigortasının aksine zorunluluğu olan bir sigorta türü değildir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen ‘‘trafik sigortası’’ ise her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu bir sigortadır ve kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılamayı amaçlayan, Kasko’ya göre daha dar bir sigorta türüdür.

Zarar Gören Araç Sahiplerinin Depremde Yaşamını Yitirmesi Durumunda Hasar Mirasçıları Adına Temin Edilecektir.

Deprem sebebiyle hayatını kaybeden ve kaskosu bulunan hasarlı araç sahibinin mirasçıları ‘‘mirasçılık belgesi’’ ile kasko şirketine başvurarak hasarın giderilmesini talep edebilecektirler. TMK (Türk Medeni Kanunu) 598.maddesine göre; yasal mirasçı oldukları belirlenenlere, mirasçılardan birinin yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesince veya herhangi bir noterlikçe mirasçılık sıfatlarını gösteren bir belge verileceği belirtilmiştir.

Sonuç olarak; büyük yıkımın geride bıraktığı en büyük üzüntü insanlarımızın can kaybı olmasına rağmen, bir başka üzüntümüz de evlerini, ticarethanelerini, araçlarını kaybeden vatandaşlarımızın yaşayacakları mağduriyettir. Bu mağduriyetin bir tesellisi olarak depremde araçları zarar gören kasko sahibi depremzedelerin kaybının kasko şirketleri tarafından karşılanacağını belirttik. Böylece kaskonun araçlar için ne kadar önemli olduğunu, ne yazık ki bu depremden sonra bir kez daha görüyoruz. Bu nedenle siz sevgili okurlarımız, geç kalmadan araçlarınıza zorunlu trafik sigortasının haricinde kasko yaptırmanızın faydalı olacağı görüşündeyiz.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Talha AVCI

Kaynakça:

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.4721.pdf

https://www.tuik.gov.tr/

Paylaş: