Evcil Hayvana Miras Bırakma

Bizde de olduğu gibi birçok ülkede evcil hayvana miras bırakmak yasak olsa da insanlar ölümlerinin ardından evcil hayvanlarını sahipsiz bırakmaktan korktukları için küçük dostları adına birer vakıf kurup tüm varlıklarını onlara vermeyi seçebiliyor.

Evcil hayvana miras bırakmak mümkün mü?

Bilinen ilk evcil hayvana miras bırakma vakası Amerika’nın Kentucky eyaletinde 1923 yılında gerçekleşmiş fakat mahkemeye yansıması ilk kez 1957 yılında Roxy Russell davasında olmuş. Roxy Russell Airdale Terrier cinsi bir köpektir sahibi zengin bir kadın olan Thelma Russell’dır.

İkinci bir örnek ise Alman modacı Karl Lagerfeld’in sekiz yaşındaki kedisi Choupette’dir. Dünyanın en zengin kedisi Choupette Paris’te iki bakıcı ve korumayla yaşıyor.Hatta kendisine ait bir Instagram hesabı bile var.

Miras Kimlere Bırakılabilir?

Yapılan araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğunun hayatlarını kaybettikten sonra minik dostlarına neler olacağını bilemedikleri için bu konuda telaşlanıyor bu telaşın sonucu olarak dostlarına miras bırakmak istiyor ancak bilmedikleri bir şey var o da hayvanların birçok hukuk sistemine göre sahipleri öldükten sonra eşya statüsüyle aile bireylerine devredilmeleri.

Yasalar ülkeden ülkeye büyük çaplı değişiklikler gösterse bile dünyanın hiçbir yerinde evcil hayvanlarımıza miras bırakamayız.Medeni kanuna göre hayvanlara diğer canlı ve cansız varlıklara mal ve vasiyet yapılmaz.Miras bıraktığınız kişinin şahıs olması gerekir.Şahıstan kasıt yaşı veya cinsiyeti ne olursa olsun bir insan olması gerekliliğidir.

Peki Ne Yapmalıyız?

Bu konuda önemli bir yetkinliğe sahip Martin Holdsworth diyor ki “Evcil hayvanlarınıza miras değil hizmet sağlayın.”  Amerika’dan Ped Share Card uygulaması tam da bu soruna parmak basıyor.Uygulamanın yaklaşımı huzurevi mantığında.Hayatınızı kaybettikten sonra minik dostunuza kapılarını açan bakımhanelerdir.Düzenli ödeme talimatı verdikten sonra miras derdi de ortadan kalkmış oluyor böylece mirasınız diğer aile bireylerine geçmeden minik dostunuza refah içinde bir hayat sunmuş oluyor.

Türkiye’ye geldiğimizde hukuki prosedür kişinin sağlığında gerçek ya da tüzel kişiye yükümlü bağışlama yapabilir ya da ölümünden sonra geçerli olmak üzere yine aynı şekilde gerçek ya da tüzel kişiye vasiyet edilir. Burada tüzel kişiye örnek olarak Hayvanları Koruma derneği verilebilir.

SONUÇ

Hepimiz minik dostlarımızı çok seviyoruz ancak onlara miras bırakmak isterken onları bundan mahrum etmemek için belirli hususlara dikkat etmeliyiz.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Sultan Dilara Bardi

KAYNAKLAR:

https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/karl-lagerfeldin-kedisi-choupette-mirasin-tadini-pariste-cikariyor,catXTnXWEUCxVP1U1AxUHw/tj36RnvhlkuhBz27ZmL0lg

https://www.heymypet.com/evcil-hayvanlara-miras-birakmak-ve-yasal-guclukler/

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.4721.pdf

Paylaş: