Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

Yargılama sonunda kişiye verilecek olan ceza hükmü 2 yıl veya daha az bir süre hapis cezası veya adli para cezası ise, yeterli koşullar sağlandığı takdirde, bu hükmün açıklanması yerine mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kurumu kısaltması olan HAGB şeklinde tanımlanmaktadır. Bu hüküm ile cezalandırılan kişiye aslında bir nevi ikinci bir şans verilmektedir .

18 yaş üzeri kişiler için HAGB kapsamındaki denetim süresi 5 yıl iken, 18 yaşın altındaki kişiler için HAGB denetim süresi 3 yıldır. Bu süreler hakim tarafından arttırılamaz veya azaltılamaz. Belirtilen süre zarfında sanık dışarıdaki hayatını yaşar ve toplum içerisindeki iyileşme süreci denetim altında olur . Bu zaman diliminin sonunda eğer sanık suç işlememekle beraber tüm yükümlülüklerini yerine getirirse dava düşer ve kişi, bahsi geçen suçtan hüküm giymez.

HAGB Kararının Verilmesi İçin Hangi Şartlar Sağlanmalıdır?

HAGB kararı tüm suçlar için verilemez.

HAGB kararının verilebileceği suçlar için aşağıda belirtilen şartlar da sağlanmış olmalıdır:

-Sanık HAGB kararını kabul etmelidir.

-Mağdurun suçtan kaynaklı çektiği zararlar karşılanmış olmalıdır.

-Mahkeme, sanığın tekrardan suç işlemeyeceği kanaatinde olmalıdır.

-Sanık daha önce kasıtlı olarak işlenmiş bir suçtan mahkum olmamalıdır.

HAGB Kararlarına İtiraz Etmek Mümkün müdür?

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. Maddesinin 12. Fıkrasına göre HAGB kararlarına itiraz etmek mümkündür .

CMK 231/12 : ‘’Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz edilebilir.’’

Ancak Anayasa Mahkemesi 20 Temmuz 2022 tarihinde bu fıkranın iptaline karar vermiştir. İlaveten, yürürlüğe girme tarihi, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından, yani 23 Eylül 2022 tarihinden 9 ay sonra başlayacaktır.

Anayasa Mahkemesi bu fıkrayı HAGB kararlarının denetiminde etkili bulmadığı gerekçesiyle iptal etmiştir. Belirtilmiş olan 9 aylık süre zarfında HAGB kararlarının denetlenmesi için daha etkili bir kanun hazırlanabilir. Bu nedenle varsayımları bir kenara bırakacak olursak Resmi Gazete’de yapılan açıklamaya göre 23 Eylül 2022 tarihinden 9 ay sonrası için HAGB kararlarına itiraz mümkün olmayacaktır.

Çitil Avukatlık Ortaklığı Blog sayfasında yer alan hukuk ve diğer konulardaki yazılar ilk sizin e-postanıza gelsin isterseniz Çitil Haber Bülteni’ne abone olun!

Gonca HUSEYNZADE

Kaynakça:

https://www.mevzuat.gov.tr/

https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberler/norm-denetimi-basin-duyurulari/hukmun-aciklanmasinin-geri-birakilmasi-kararina-karsi-itiraz-kanun-yolu-ongoren-kuralin-iptali/

https://www.anayasa.gen.tr/hagb-2.htm

Paylaş: