Çitil Avukatlık Ortaklığı

Çitil Avukatlık Ortaklığı , alanında uzman akademisyen ve avukat kadrosu ile müvekkillerine soruşturma (savcılık) ve kovuşturma (mahkeme) aşamasında avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu zamana kadar çok sayıda soruşturma ve kovuşturma dosyasında müşteki/katılan vekilliği yapılmış ve şüpheli/sanık müdafiliği üstlenilmiştir.

Çitil Avukatlık Ortaklığı, kamu oyuna yansımış Ergenekon davası, Balyoz davası, Islak imza davası, Şike davası  son zamanlarda ise Fetö/Pdy soruşturmaları gibi bir çok soruşturmayı ve davayı yakınen takip etmekte olup, suçsuzluğuna inandığı bir çok şüpheli ya da sanığın müdafiliğini üstlenmiş savunma hakkının kutsallığından kaynaklanan üstüne düşen gerekleri yerine getirerek adaletin tecellisi için çalışmıştır.

Soruşturma aşamasında ve kovuşturma aşamasında sınırlı sayıda saydığımız görevleri üstlenmekteyiz.

  • Tutuklanan şüpheli ile avukat görüşmesinin yapılması,
  • Gözaltında bulunan şüpheli ile avukat görüşmesinin yapılması,
  • Gözaltında bulunan şüphelinin ifadesinde müdafi olarak görev alma,
  • Savcılık aşamasında şüphelinin ifadesinde müdafi olarak görev alma,
  • Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine tutuklama talebi ile sevk edilen şüphelinin duruşmasında müdafi olarak görev alma,
  • Soruşturma dosyası geniş kapsamlı incelendikten sonra şüpheli hakkında lehte olan somut delillerin toplanması için dilekçe yazılması,
  • Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu tutuklama kararına itiraz dilekçesinin yazılması, devamında ise tutukluluğa itiraz müesseselerin işletilmesi/tüketilmesi,
  • Şüpheli hakkında savcılık tarafından hazırlanan iddianameye itiraz etme,

Bu aşamaların her biri kamu davası açılmadan önce kamu davasının temellerini oluşturduğundan büyük önem arz etmektedir. Bir inşaat için temel ne kadar önemli ise bir ceza davası için de soruşturma aşaması o kadar önemlidir. Unutulmamalıdır ki adalet mülkün temeli ise bu temel sarsılmaz olmalıdır.

Kamu davası açılması halinde ise duruşmaların takibinden, savunmanın verilmesinden ve tüm yargı yolların tüketilmesine kadar olan kısımda müdafilik görevine devam etmek sunduğumuz temel hizmet alanlarındandır.

Paylaş: